Píše Martin Husovec,
právnik think-tanku European Information Society Institute (EISi)
a akademikvenujúci sa technologickému právu
Sieťová neutralita znamená, že si nemusíte pýtať povolenie alebo platiť za zapojenie svojho blogu alebo inej služby do riadnej „internetovej ponuky“. Práve sa rozhoduje o tom, či to tak aj zostane.
V USA sa momentálne zvádza boj o budúcu tvár internetu. Vzhľadom na to, že v americkom prostredí vzniká drvivá väčšina inovatívnych technologických služieb, tamojšia debata by nemala byť ukradnutá ani Európanom. Koniec koncov ani Európa nemá boj o sieťovú neutralitu ešte zďaleka vyhraný. Čo to vlastne tá sieťová neutralita je? A potrebujeme ju vôbec?
Sieťová neutralita je technologický princíp, podľa ktorého sa poskytovateľ pripojenia na internet má stavať rovnako ku všetkej komunikácii, ktorá „tečie“ cez jeho infraštruktúru. Na tomto princípe dnes funguje prístup na internet. Spotrebiteľovi to umožňuje pristúpiť na akúkoľvek stránku alebo službu zapojenú v sieti. Poskytovateľ online služby (napríklad e-shop alebo mobilná aplikácia) tak nemusí osobitne zabezpečiť, že jeho služba bude zaradená do „ponuky“ poskytovateľa pripojenia. Každá služba, respektíve webstránka v sieti je totiž automaticky dostupná cez všetkých poskytovateľov pripojenia všade na svete.
Na podobnom princípe funguje aj poskytovanie elektriny. Váš dodávateľ totiž neobmedzuje to, aké typy alebo značky zariadení cez jeho infraštruktúru používate (napríklad chladničku Calex či priemyselnú linku od firmy Bosch). Tým nedochádza k zvýhodňovaniu veľkých výrobcov voči malým, lebo za prístup k zákazníkovi nemusia platiť žiadny poplatok.
Takéto nastavenie umožňuje prúd inovácií s elektrickými spotrebičmi, pretože výrobcovia týchto zariadení, akokoľvek drobní, sa nemusia báť, že ich prístroj nebude po uvedení na trh podporovaný alebo bude znevýhodnený dodávateľom elektrickej energie.
Veľkí poskytovatelia pripojenia sa tento princíp snažia zmeniť. Pre internet. Obrazne povedané, chcú, aby konkrétny výrobca chladničky platil za to, že si ju potom vy môžete doma spojazdniť.