Nové výsledky výskumu verejnej mienky Pew Research Center ukazujú rastúci ideologický dištanc medzi demokratmi a republikánmi nielen v hlavnom meste, ale v celej krajine. Sú to fascinujúce a zároveň znepokojujúce čísla, ale kvantita polarizácie nie je až taká dôležitá ako jej kvalita.
Správa výskumného centra ukazuje, že ideologická priepasť medzi mediánovým demokratom a mediánovým republikánom (meraná na desaťbodovej škále politických hodnôt) sa za posledných dvadsať rokov veľmi rozšírila. Kým v roku 1994 bolo vpravo od mediánového demokrata 64 percent republikánov, dnes je to už 92 percent. A naopak – kým pred dvoma desaťročiami bolo naľavo od mediánového republikána 70 percent demokratov, dnes ich je až 94 percent. Takisto sa ukázalo, že čoraz viac liberálov (i konzervatívcov) je konzistentných, teda že sú liberálni (konzervatívni) vo väčšine či dokonca vo všetkých témach.
Iné svety
Tieto zistenia sú veľmi užitočné, ale samy osebe nie sú znepokojujúce. Ideologická rivalita je v poriadku. Horšie je to s meniacim sa charakterom tejto rivality.
Štúdia totiž prináša aj iné zistenia. Tridsaťosem percent demokratov má „veľmi nepriaznivý pohľad“ na republikánsku stranu (v roku 1994 to bolo 16 percent) a 43 percent republikánov sa tak pozerá na demokratickú stranu, pričom pred dvadsiatimi rokmi ich bolo len 17 percent. Popri tejto rastúcej straníckej antipatii je nápadné aj geografické a kultúrne oddelenie liberálov a konzervatívcov.
Liberáli by radšej žili v meste, kým konzervatívci dávajú prednosť vidieckym oblastiam a malým mestám. Liberáli skôr hovoria, že v komunite je dôležitá rasová a etnická diverzita, kým konzervatívci zdôrazňujú spoločnú náboženskú vieru. A kým 73 percent konzistentných liberálov hovorí, že je dôležité, aby žili v blízkosti divadiel a múzeí, rovnaký názor má len 23 percent konzistentných konzervatívcov.