Píše Ian Buruma (1951),
holandský spisovateľ,
profesor na Bard College,
autor knihy Rok nula: Dejiny roku 1945
Hoci japonský premiér hovorí o novo získanej suverenite a vlasteneckej hrdosti, neurobil nič, aby dištancoval svoju krajinu od povojnovej nadvlády USA.
Koaličná vláda japonského premiéra Šinzó Abeho sa rozhodla „nanovo interpretovať“ povojnovú japonskú ústavu.
Podľa článku 9 ústavy, ktorú americkí právnici spísali v roku 1946, keď Japonsko okupovali spojenci, sa krajina zrieka „vojny ako zvrchovaného práva štátu a hrozby alebo použitia sily ako prostriedku urovnania medzinárodných sporov“.
Nová interpretácia by Japonsku umožnila použiť vojenskú silu na podporu spojencov, ak bude ohrozená japonská bezpečnosť.
K obrode militarizmu je ďaleko
Abe sa rozhodol ústavu novo interpretovať, pretože jej revízia by si vyžadovala súhlas dvoch tretín japonského parlamentu. Vzhľadom nato, že väčšina Japoncov je na vojenskú silu stále alergická, bolo by zabezpečenie dostatočného počtu hlasov nemožné.
Reinterpretácia bude mať takmer určite za následok protesty Číny a Južnej Kórey proti obnovenému japonskému militarizmu.
Keďže je Abe nacionalistickým vnukom bývalého premiéra, ktorý bol vo svojej ére zatknutý ako vojnový zločinec, a pretože sa verejne poklonil vojakom, ktorí za druhej svetovej vojny padli za cisára, mohli by sa tieto protesty javiť ako opodstatnené.
Abeho rozchod s japonským pacifistickým konsenzom je nesporný. Okolnosti, za ktorých by Japonsko použilo silu, sú však tak obmedzené, že k obrode militarizmu to má stále veľmi ďaleko.
Znepokojujúcejší je vplyv na japonskú demokraciu: