Píše Aaron David Miller,
americký blízkovýchodný analytik
Dokáže izraelský premiér Netanjahu skutočne demilitarizovať susedné územie, skadiaľ na Izrael pravidelne dopadajú rakety, aj bez toho, aby do svojho plánu zaangažoval tamojšie vládne hnutie Hamas?
Kým som si nepozrel víkendový rozhovor televízie CNN s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a nevidel som nedeľňajší krvavý výsledok vojenskej operácie v Gaze, pri ktorej zahynulo 13 izraelských vojakov a omnoho viac palestínskych civilistov, myslel som si, že koniec celej akcie si viem celkom dobre predstaviť. Podľa môjho názoru by sa viac-menej skončila ako vždy.
V oboch prípadoch – na prelome rokov 2008 a 2009 a v roku 2012 – Izrael zničil mnoho zbraní, ale Hamas prežil a znovu si zadovážil zásobu rakiet s dlhším doletom, presnosťou a ničivou silou. Hnutie si udržalo moc nad Gazou a z procesu dokonca vyťažilo niekoľko politických výhod.
Medzitým pokračovalo v oblasti utrpenie obyvateľstva, za ktoré mohol tak Izrael, ktorý zaviedol nemilosrdnú ekonomickú blokádu, ako aj Hamas, ktorého manažment územia je sám osebe katastrofou a ktorý je posadnutý ozbrojeným bojom proti Izraelu. No a Gazanov bolel aj nástup vlády Abdala Fatáha al-Sísího, ktorá zintenzívnila egyptský tlak na Moslimské bratstvo.
Kliknutím infografiku zväčšíte
Myslí to vážne?
Ale Netanjahu teraz predložil inú víziu prijateľnej koncovky – „demilitarizáciu“ Gazy. Precedensom, na ktorý sa odvolával, bola americko-ruská dohoda o odstránení sýrskeho chemického arzenálu, ktorú v minulosti už niekoľkokrát vyzdvihol. Na premiéra, ktorý vo veci mieru a vojny len zriedka hovorí o víziách, je to dôležité stanovisko.
Myslí to však vážne? Je demilitarizovaná Gaza skutočne možná? A prinieslo by takéto riešenie skutočne niečo viac ako dočasný odpočinok medzi dvoma konfrontáciami?