Píše Michal Hudec z energy analytics, s.r.o
Situácia na Ukrajine je vážna a zemný plyn sa môže čoskoro opäť stať rukojemníkom konfliktu, ktorý nemá primárne energetický rozmer. Paradoxom však je, že trh s nízkymi cenami ako keby krízu neočakával.
Ak sa pozrieme na ceny NCG (referenčné ceny plynu pre náš región) s fyzickou dodávkou v roku 2015, signály z trhu sú rozporné. Zatiaľ čo pokles z 27 na 25,8 eura/MWh v období od januára do novembra 2013 nemusí byť prekvapujúci, iný dojem vzniká, ak sa na ceny plynu pozeráme v období od vypuknutia prvých otvorených konfliktov na Ukrajine. Cena plynu pre rok 2015 začínala v januári tohto roka na hornej hranici okolo 26,2 eura/MWh, následne sa prepadla až k necelým 23,5 eura/MWh pred polovicou júla. Dnes sa ceny pohybujú okolo 24,6 eura/MWh.
Ani v rakúskom Baumgartene minulý týždeň obchodníci neočakávali problém s dodávkami plynu v októbri. Teda aspoň cena do 22 eura/MWh tomu nenapovedá. Trh teda problémy s fyzickou dodávkou pre rok 2015 nepredpokladá.
V podobnom duchu sa nesie aj odhad Gazpromu. Firma plánuje v tomto roku dodať do krajín EÚ 158,4 miliardy kubíkov, pričom objem môže narásť s ohľadom na vývoj počasia v závere roka. Ruský dodávateľ tiež počíta so stabilným podielom 30 percent na európskom trhu do roku 2020, výhľadovo do roku 2030 plánuje až 32 percent.
Rátajme s problémom
To sú ciele, ktoré sa s opakovaním „januára 2009“ nezlučujú. Najmä pokiaľ sa polovica ruského plynu dopravuje do EÚ stále cez Ukrajinu a nové plynárenské kapacity, ktoré by umožnili Kyjev obísť úplne, nebudú v prevádzke ani v najbližších rokoch. Otázkou vôbec je, aký osud stihne South Stream, prípadne rozšírenie Nord Streamu o tretiu vetvu, ak bude spolupráca EÚ a Ruska determinovaná ekonomickými sankciami.
Zatiaľ čo náznaky z trhu sú pomerne optimistické, sedliacky rozum napovedá niečo iné: ak sa ruská a ukrajinská strana do polovice leta nedohodnú aspoň na dodávkach s cieľom plniť ukrajinské zásobníky plynu, vo vykurovacej sezóne 2014/2015 nastane problém.