Píše Anne Applebaumová,
americká novinárka a spisovateľka
Rusko si pred medzinárodným obchodom vybralo vojnu so susednou krajinou a pochovalo tým presvedčenie, že globalizácia zvyšuje našu bezpečnosť.
Kým sa darilo, globalizácia bola okúzľujúci príbeh, ktorý sme si rozprávali o budúcnosti. Svet v ňom bol vzájomne poprepájaný, a preto nielen čoraz bohatší, ale aj bezpečnejší.
Technológie medzinárodného kapitalizmu – outsourcing, insourcing, offshoring - nielenže mali zvyšovať zisky vo svetovom obchode, ale mali tiež utlmovať svárlivosť medzi ľuďmi. Na internete sme mohli hrať šach s Indmi a tak sa im viac podobať. Mohli sme nakupovať softvér z Číny, čo by zas vylúčilo vojnu s ňou. A čo je ešte lepšie, po tom, čo spolu začali obchodovať, už nehrozila vojna medzi Indiou a Čínou.
Na vrchole optimizmu sme mohli pomerne často počuť o „mcdonaldovej teórii medzinárodných vzťahov“. Jej pointou bolo, že žiadna krajina, v ktorej sú reštaurácie siete McDonald's, nebude nikdy viesť vojnu s inou krajinou, v ktorej má táto sieť tiež zastúpenie, pretože ak už máte McDonald's, ste skrz-naskrz integrovaní do globálnej ekonomiky a ak už do nej ste takto zapojení, nikdy nenapadnete niektorého z jej členov.