Píše demograf Branislav Šprocha
Po druhej svetovej vojne až do začiatku 80. rokov minulého storočia to bolo dokonca ešte menej ako päť percent detí. Za posledné dve desaťročia sa však ich podiel zvýšil na viac ako 35 percent.
Posledné štvrťstoročie prinieslo Slovensku okrem iného aj významné a súčasne veľmi dynamické zmeny v charaktere reprodukčného správania obyvateľstva. Verejnosti sú asi dobre známe posuny v intenzite plodnosti a úmrtnosti spájané predovšetkým s takými témami, ako je starnutie populácie, penzijný systém alebo zdravotníctvo.
Nemenej dôležité zmeny však prebiehajú aj vnútri jednotlivých demografických procesov. Tie už toľko pozornosti nepútajú, aj keď predstavujú veľmi dôležitý aspekt fungovania a formovania spoločnosti. Jedným z takýchto javov je napríklad rastúci podiel detí narodených mimo manželstva.
Slovensko dlhodobo patrilo ku krajinám, kde existoval veľmi úzky vzťah medzi životom v manželstve a rodením detí. Ten sa ešte viac prehĺbil po druhej svetovej vojne aj vďaka komplexu pronatalitných politík minulého režimu. Kým v medzivojnovom období sa zo všetkých detí mimo manželstva narodilo maximálne sedem až deväť percent, od 50. rokov až do začiatku 80. rokov to bolo dokonca len štyri až päť percent.