Píše Michal Hudec, energy analytics, s.r.o.
O podpore energie z obnoviteľných zdrojov sa dá s istotou povedať najmä to, že skomplikovala život prevádzkovateľom tradičných zdrojov. Európska únia dnes začína debatovať o nových reguláciách, aby stratových výrobcov udržala na trhu.
Regulátor nedávno zdvihol cenu tarify za prevádzku systému (TPS). Pre koncových odberateľov elektriny, domácnosti i firmy, to znamená zdraženie koncovej ceny o dve eurá za megawatthodinu bez DPH.
Správa opäť pripomenula zahmlenú debatu, koľko nás obnoviteľné zdroje (OZE) stoja.
Slnko vám môže ubrať až polovicu zo zľavy z elektrinyČítajte
Stačí sa porovnať s Českom
Z faktúr za elektrinu dnes žiadny spotrebiteľ priamo nevyčíta, akou sumou prispel na OZE. Navyše za ostatné obdobie sa informácia stáva nečitateľnou aj pre odborníkov. A to nielen pre náročné pátranie po poznaní pomerov nákladov na OZE, kombinovanú výrobu, domáce uhlie či operátora trhu v rámci TPS, ale vôbec v hľadaní odpovede na otázku, aký balík nákladov si OZE reálne žiadajú.
Zákon hovorí, že elektrina z OZE sa podporuje formou povinného výkupu za ceny, ktoré určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Povinnými výkupcami sú regionálne distribučky, ktoré majú túto elektrinu použiť na krytie strát vo svojich sústavách.