Ľubomír Martin Ondrášek,
absolvent Harvardovej a Chicagskej univerzity,
zaoberá sa otázkami náboženstva, etiky a politiky
Väčšina občanov Spojených štátov si uvedomuje, že výraznou škvrnou amerických dejín bola inštitúcia otroctva, ktorá je v ostrom protiklade s ideálmi, ktoré krajina vyznáva. Je preto pochopiteľné, že citlivosť na rasové otázky naďalej pretrváva.
Základný fakt týkajúci sa udalostí zo dňa 9. augusta 2014, ktoré sa stali v americkom Fergusone, predominantne afroamerickom predmestí St. Louis, je dobre známy: Michael Brown, 18-ročný tínedžer afroamerického pôvodu, sa stal obeťou fatálnej streľby belošského policajta Darrena Wilsona.
Vyšetrovanie tragického incidentu stále prebieha a zaujímať hodnotiace stanoviská predtým, ako budú známe jeho výsledky, by bolo predčasné. Otázok, na ktoré vyšetrovanie bude musieť nájsť odpovede, je mnoho, tá najdôležitejšia je, prečo mladý policajt vystrelil najmenej šesťkrát na osobu, ktorá nebola ozbrojená.
Spravodlivosť pre všetkých
Podobné incidenty sú vo viac ako 300-miliónových Spojených štátoch relatívne ojedinelé, čo však neznižuje vážnosť každej takejto tragédie. Kedykoľvek policajný príslušník z majority spácha akt násilia proti príslušníkovi afroamerickej minority, nájde sa len málo občanov indiferentných voči danej udalosti. Toto je nepochybne spoločensky pozitívny jav a ukazuje, že princíp spravodlivosti je pre obyvateľov danej krajiny dôležitý.
Významný americký teológ, etik a politický mysliteľ Reinhold Niebuhr tvrdí, že zatiaľ čo náboženskú dimenziu hriechu reprezentuje snaha človeka uzurpovať miesto patriace Bohu, jeho morálnou a sociálnou dimenziou je nespravodlivosť. Usilovanie o spravodlivosť by malo byť podľa Niebuhra najvyšším cieľom politického života.
Bojovník za občianske práva Martin Luther King Jr. svojim spoluobčanom často pripomínal, že „skutočný mier nie je iba absenciou napätia, ale prítomnosťou spravodlivosti“. Prísaha vernosti vlajke Spojených štátov sa končí slovami „slobodu a spravodlivosť pre všetkých“.