Z troch základných oblastí literárnej vedy, ktorými sú literárna kritika, literárna história a literárna teória, má k širšej čitateľskej verejnosti, ak nebudeme brať do úvahy historizujúci stredoškolský systém, zrejme najbližšie literárna kritika. Ukazovateľom tejto situácie je aj to, že pre menej zasvätených čitateľov splýva nezriedka pojem literárny vedec s pojmom literárny kritik.
Kvalifikačné procesy v akademickom a univerzitnom prostredí (získavanie vedeckých a vedecko-pedagogických hodností), v ktorých hrá jednu z rozhodujúcich úloh publikačná činnosť, však s literárnokritickými aktivitami ako významným vkladom do tvorby hodnotového rozvrstvenia literatúry takmer nerátajú. Tento stav je vo svojich dôsledkoch neprirodzený a nefunkčný.
Ide o to, že kritika sa najbezprostrednejšie spája s východiskovým predmetom literatúry, ktorým je umelecký text. Dá sa povedať, že vykonáva diagnostickú úlohu, pokúša sa identifikovať, ak budem pokračovať v medicínskej terminológii, či je text zdravý, taký, aký má byť, alebo v tom či inom ohľade nespĺňa umelecké požiadavky.
Jej problém (nezaoberám sa teraz kvalitnými a nekvalitnými kritickými výkonmi, ale kritikou ako takou) je z hľadiska akademického a univerzitného prostredia v tom, že samou svojou podstatou - aktuálnosťou, operatívnosťou, vymedzeným rozsahom, voľnejšou, menej exaktnou terminológiou - nemôže spĺňať kritériá, ktorými časovým odstupom, objemom, medzinárodným kontextom, úzko špecializovanými vedeckými časopismi a pod., disponujú teoretické a historické odvetvia literárnej vedy.
Treba však konštatovať, že bez literárnej kritiky by vznikli v prístupe k literatúre obrovské diery a medzery. Táto notoricky známa vec sa dostáva do závažného kontrastu s faktom, že v intelektuálnom akademickom a univerzitnom prostredí sa uplatňuje neprimeraná kvalifikačná norma, ktorá vytláča literárnu kritiku na perifériu.
Nemožno si to vysvetliť inak než tým, že namiesto kritérií zodpovedajúcich prirodzenej povahe predmetu sa v danej oblasti presadzujú umelé kritériá, odvodené z celkom iných, odlišných, zato však v dnešnom svete preferovaných odborov, disciplín a zvyklostí.