Politici ako Fico, Sobotka a Orbán robia všetko preto, aby sankcie proti Rusku nemohli poriadne fungovať. A potom hovoria o ich neúčinnosti.
Putinovi zatiaľ vďaka jeho poskokom na Západe zahmlievanie okolo prímeria na Ukrajine celkom vychádza. Európska únia odsúhlasila ďalšie sankcie proti Moskve, nie je však jasné, kedy sa začnú uplatňovať a čoho sa budú týkať. Ešte horšie je, že sa lídri krajín ako Slovensko a Česko chvália, ako si zo sankcií vymohli výnimky proti ich základnej logike. To všetko bez toho, aby Rusko v čomkoľvek reálne ustúpilo.
Účinnosť sankcií je naozaj všelijaká a, paradoxne, sú tým účinnejšie, čím demokratickejšia je spoločnosť, proti ktorej mieria. Ako príklad úspešnej sankčnej politiky sa uvádza Južná Afrika, kde sankcie výrazne prispeli ku koncu apartheidu. Ale aj vďaka tomu, že režim bol - pre bielych – pomerne demokratický. Bieli Juhoafričania mali dosť kontaktov so svetom, aby sankcie tvrdo dopadali na ich každodenný život a aby vedeli, prečo vznikli. Najmä však mali reálnu možnosť politiku vlády zmeniť, keď už to na nich bolo príliš.