Jana SHEMESH: KĽÚČ K MINULOSTI
(Voľné pokračovanie románu Dobrá krajina)
Ikar 2014
Kľúč k minulosti sa viaže na Dobrú krajinu nielen postavami, ale aj žánrovo (umelecká reportáž, umelecký dokument), motivicky, akčnými napätiami a silnými príbehmi.
Spôsob umeleckej reportáže umožňuje vyslovovať pravdy operatívnejšie a tým účinnejšie; dá sa povedať, že prevláda sujet nad fabulou. Rovnako ako v prvej knihe ide o menšie kapitoly nadpísané menami, miestami a rokmi, ku ktorým sa dej viaže.
Prelínanie časov, postáv v čase, príliš veľa osudov, udalostí a pritom lineárne autorské rozprávanie, do ktorého sú na niekoľkých miestach vložené denníkové záznamy, list a sen – to je zložitá mozaikovitá kompozícia, v ktorej sa čitateľ spočiatku ťažšie orientuje, ale jednotlivé obrazy sú bohaté, zaujímavé a napokon držia príjemcu v napätí.
Problémy v pokojných časoch
Autorka prešla v týchto dvoch knihách prostredníctvom postáv takmer sto rokov novodobej histórie, postavy sa pohybujú v rôznych krajinách a odlišných režimoch (Tel Aviv, Ramat Gan, Jeruzalem, Haifa, New York, Nemecko, Irak, Československo, Bielorusko). Postavy z prvej knihy sú už staršie, tie dospelé majú svoje rodiny, zamestnania, žijú väčšinou v USA. K nim pribúdajú v tejto knihe niektoré nové, ich osudy sa jednotlivými kapitolami prelínajú a autorka akoby skúšala čitateľovu pamäť.
Shemeshovej postavy tvoria jednu veľkú rodinu – fakticky i inak -, no dochádza medzi nimi aj k odcudzeniu, zažívajú šoky, keď sa po rokoch napr. z denníkov príbuzných dozvedia o veciach, ktoré netušili. Súčasníci už nemajú existenčné problémy s bytím, ale problémy vo vzťahoch a problémy psychické. Sú prepletení rodinnými, priateľskými, nepriateľskými, spoločenskými a inými vzťahmi, všetci nejakým spôsobom hľadajú svoje korene, lebo vybočili z rodokmeňa pre historické i osobné príčiny.