Píše Ľubomír Martin Ondrášek,
absolvent Harvardovej a Chicagskej univerzity,
zaoberá sa otázkami náboženstva, etiky a politiky
Kritici Spojeným štátom vyčítajú, že v ich ponímaní zahraničná politika slúži len na presadzovanie ekonomických a mocenských záujmov. Takýto pohľad svedčí o nepochopení histórie a povahy krajiny.
Spojeným štátom americkým je možné vytknúť mnoho hriechov, avšak niet pochýb, že je to krajina, ktorej silné ideály reálne ovplyvňujú domácu a zahraničnú politiku.
Jedným z fundamentálnych ideálov je presvedčenie o dôležitosti politickej, ekonomickej a náboženskej slobody pre dôstojný život človeka.
O atraktívnosti tohto ideálu svedčí aj fakt, že milióny emigrantov z celého sveta našli v tejto krajine svoj nový domov a mnohí ďalší by Spojené štáty radi svojím domovom urobili.
Patrickovi Henrymu, jednému zo zakladajúcich otcov Spojených štátov amerických, sú pripisované známe slová – „dajte mi slobodu alebo smrť“. Oficiálne motto štátu New Hampshire, viditeľné na poznávacej značke každého automobilu, je „ži slobodne alebo zomri“ a tento americký štát, samozrejme, nie je jediný, ktorý vyzdvihuje dôležitosť slobody.
Samotná americká hymna, ktorú mnohí občania aj na športových podujatiach spievajú s rukou priloženou k srdcu, sa končí s vyjadrením hrdosti a túžby, aby vlajka aj naďalej viala nad „krajinou slobodných a domovom statočných“.
Politika superveľmoci
Presvedčenie, že každý človek si zaslúži život v slobodnej spoločnosti, je pevne zakorenené v americkom étose. Väčšina Američanov, s ktorými som počas takmer dvoch desaťročí života v tejto krajine prišiel do kontaktu, úprimne túži, aby aj občania iných krajín mohli žiť v slobode.