Píše izraelsko-americký spisovateľ Daniel Gordis (1959)
Dôležité nie sú len škody, ktoré utrpel Hamas alebo odstrašujúce pôsobenie týchto škôd, ale tiež to, čo v súvislosti s letnou operáciou pociťujú Izraelčania.
Niektoré vojny sú také jasné, že neexistuje pochybnosť, kto ich vyhral.
Zoberte si napríklad izraelské víťazstvo v šesťdňovej vojne v roku 1967: keď Izrael v priebehu niekoľkých hodín zničil ešte na zemi egyptské letectvo, výsledok bol nespochybniteľný. Zostávala už len „čistiaca“ operácia.
Úspech po rokoch
V iných prípadoch však skutočný dosah vojny vidieť až po rokoch.
V roku 1956 povzbudzovaný Britániou a Francúzskom (ktoré boli nahnevané, pretože egyptský prezident Násir znárodnil Suezský prieplav), sa Izrael v priebehu týždňa zmocnil celého Sinajského polostrova. Ale izraelská eufória rýchlo vyprchala, pretože Spojené štáty i Sovietsky zväz nútili Izrael obsadené územie vrátiť. V tom čase sa zdalo, že Izrael sa nemá čím pochváliť.
Ale sinajská kampaň sa nakoniec ukázala ako významný úspech. Výmenou za vrátenie Sinaja USA súhlasili s tým, že Izrael má právo na obranu, ak by mu niekto zamedzil v prechode cez Akabský záliv. Toto sa ukázalo ako dôležité práve v roku 1967. Navyše, izraelský ohromujúci úspech v roku 1956 zmenil široko uznávaný názor, že izraelské víťazstvo vo vojne o nezávislosť v roku 1949 bola len náhoda. Po roku 1956 svetové mocnosti pochopili, že Izrael je na mape a zostane tam.
V roku 1973 boli Izraelčania zdeptaní niečím, čo pociťovali ako porážku. Prekvapení útokom, ktorý mala armáda očakávať, Izrael stratil tisíce životov, plaziac sa späť k hraniciam, kde sa vojna začala. Nahnevaní izraelskí voliči zvrhli premiérku Goldu Meirovú a o štyri roky neskôr ukončili aj ľavicovú dominanciu v izraelskej politike.
V priebehu času sa však jomkippurská vojna ukázala ako veľký úspech. Je to preto, že od roku 1973 žiadna arabská krajina židovský štát nenapadla. Boj sa zďaleka neskončil, ale vojny s Egyptom, Jordánskom, i Sýriou sú minulosťou. Izraelčania vtedy cítili, že prehrali, ale opak bol pravda.
Nie je možné takto žiť
A čo tohtoročná vojna?