Píše novinár Leonid Beršidskij (1969),
je prispievateľom Bloomberg View,
pochádza z Ruska, emigroval do Berlína
Utorkové domáce väzenie pre Vladimira Jevtušenkova, jedného z najbohatších Rusov s majetkom odhadovaným na 7 miliárd dolárov, je súčasťou pokusu znárodniť jeho ropný biznis. (Podľa piatkového vyjadrenia jeho firmy ho už z domáceho väzenia prepustili a nemôže vycestovať z krajiny, on a vyšetrovatelia však oslobodenie popreli – pozn. red.)
Prípad tiež ilustruje, ako zo západnej stratégie izolovať Rusko za jeho agresiu pikantne prosperuje úzky okruh priateľov prezidenta Vladimira Putina. Cítia, že si môžu v Rusku uchmatnúť čokoľvek nehľadiac na svoju reputáciu.
Keď západný svet akceptuje autoritatívny režim a podlizuje sa jeho výsledkom, ako sa to deje v prípade Číny, podnikateľské úspechy pripomínajú ten, ktorý sa podaril internetovému obchodu Alibaba, firme Jacka Ma. Nevadí, že za jeho gigantickým vstupom na burzu sú čínske orgány, ktoré Maovi pomohli rozvinúť biznis a môžu ho kedykoľvek potopiť. Každý si chce trochu užiť, ako trefne poznamenáva môj kolega William Pesek.
Keď potom podobne diktátorská vláda upadne do nemilosti západných politikov – tým, že napadne susedskú krajinu alebo, povedzme, odmietne obmedziť svoj jadrový program – sú to práve diktátorovi priatelia, kto na tom zarába najviac. Bolo to tak v prípade Iránu, ktorý zasiahli dosiaľ najrozsiahlejšie sankcie v histórii, a pravdepodobne to tak je aj v prípade Ruska.
Cesta k bohatstvu
Jevtušenkov sa zviezol do veľkého biznisu na vlečke bývalého moskovského primátora Jurija Lužkova, veselého, ale inak bezohľadného politika, ktorého žena sa stala počas jeho úradovania najväčšou developerkou v meste.
Viedol mestskú vedecko-technologickú radu, odkiaľ pohotovo využil privatizáciu moskovskej telefónnej siete