To, že Porošenko najnovšie navrhuje ako druhý povinný jazyk v školách angličtinu, nám môže pripadať ako smiešne horlivý prejav prozápadného aktivizmu. A najmä lacný, ktorý žiadne obete nestojí na rozdiel od asociačnej zmluvy, do ktorej sa Ukrajina vrhla strmhlav, azda ani nie celkom vediac, koľko krvi, potu a sĺz si vypýta.
Paradoxne, aj lustračný zákon, ktorý sa vzťahuje na milión (!) zamestnancov štátu, bezpečnostných zložiek či justície, vyjadruje vôľu čo najviac sa priblížiť Európe. Keďže s armádou Rusku všemožne zaviazaných osôb v inštitúciách by sa Ukrajine približovalo k EÚ zle-nedobre.
Paradoxné je to preto, lebo prvé budú práve európske inštitúcie – EK, súd pre ľudské práva či Benátska komisia – ktoré sa k ozaj radikálnej norme zrejme vyjadria veľmi kriticky.
Porošenko však už vopred trúbi, že