Píše viceprezident Brookings Institution Darrell M. West
Miliardári môžu byť fascinujúci a nie je to len pre ich majetky.
Kupujú si ostrovy a vydavateľstvá, experimentujú s cestovaním do vesmíru a stali sa súčasťou politických diskusií o hospodárskom raste, nerovnosti, daniach a spravodlivosti.
Okolo ich presvedčenia, podnikania a vplyvu sa zároveň šíria mylné predstavy. Pozrime sa na päť najbežnejších mýtov.
1. Miliardári si dokážu kúpiť voľby a ovplyvniť verejnú politiku
Miliardári na seba upriamujú pozornosť štedrými príspevkami na politické kampane.
Podľa údajov investigatívneho portálu ProPublica Sheldon Adelson a jeho manželka Miriam vo volebnej kampani 2012 minuli prinajmenšom 98 miliónov dolárov.
A bratia Charles a David Kochovci údajne v roku 2014 minuli až 290 miliónov, aby republikánom pomohli získať kontrolu nad Senátom a pretlačili politiky, ktoré by obmedzili pôsobnosť vlády.
Lenže peniaze sa nie vždy rovnajú politickému vplyvu a nedávne voľby boli poznačené porážkami na strane miliardárov.
Napriek tomu, že konzervatívni finančníci minuli na porážku prezidenta Obamu v roku 2012 stovky miliónov dolárov, nepodarilo sa im to.
Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, šéf News Corp. Rupert Murdoch a zakladateľ Facebooku nepresvedčili členov Kongresu, aby schválili prisťahovaleckú reformu.
Bloomberg venoval 50 miliónov, aby zákonodarcovia prijali relatívne mierne opatrenia, ktorých cieľom je obmedziť násilie páchané strelnými zbraňami, ale kampaň doteraz veľa nedosiahla.
Konzervatívci nezískali Kongres, aby odmietol Obamacare aj napriek veľkej informačnej kampani o nedostatkoch tejto reformy.
Napriek tomu, že mnoho miliardárov vrátane Petra Petersona a Stanleyho Druckenmillera varovalo pred vysokou mierou zadlženia, nevznikla žiadna zmysluplná reforma.
Niektoré z najúspešnejších snáh miliardárov nevznikli na federálnej, ale na štátnej a miestnej úrovni. Peter Lewis investoval milióny na vylobovanie legalizácie marihuany v štátoch Colorado a Washington.
Paul Singer, Seth Klarman, Bill a Mellinda Gatesovci a Jeff Bezos podporili manželstvá párov rovnakého pohlavia v mnohých štátoch. John a Laura Arnoldovci podporili penzijnú reformu v Kalifornii, Rhode Island, Utahu, Illinois a New Jersey.