Píše Zdenko Krajčír, zamestnanec ministerstva financií
Materiál a energie oceníme ľahko, ale úroveň platov, odpisov, a najmä férovosť marže sa posudzujú omnoho ťažšie.
Minister Ján Počiatek pred týždňom v diskusii v Slovenskom rozhlase uviedol, že kľúčovou prekážkou pri zdravom napredovaní výstavby diaľnic sa javí problém neprimerane nízkych cien. Môže byť.
Delegovanie tejto agendy na ministerstvo spravodlivosti s odkazom, nech pripraví dokonalý zákon, však problém asi nevyrieši. Skôr vytvorí nový, popri ktorom všetky predchádzajúce budú vyzerať ako triviálne hlavolamy pre deti.
Najprv fakty. Slovensko kvalitné diaľnice potrebuje, okrem iného aj pre svoju geografickú polohu v strede Európy, o tom už dnes našťastie nikto nepochybuje. Politický konsenzus v tejto otázke je príjemným posunom oproti 90. rokom.
Vďaka eurofondom sú už na cesty aj peniaze. Tie sú už inak k dispozícii desať rokov, ale presne toľko potrebovali naši politici, aby sa aspoň rámcovo dohodli, ako sa koláč bude krájať.
Dnes je rozostavaných historicky najviac úsekov diaľnic, peniaze sú k dispozícii a environmentálne výhrady sa začali riešiť kultivovane. Taký pokrok je už v podmienkach Slovenska naozaj obdivuhodný a bolo by nespravodlivé neuznať zásluhy súčasného ministra dopravy.
Veci sa vždy posunú dopredu, keď na projektovo ladenom ministerstve konečne nesedí politruk. Nadobudnuté predchádzajúce politické skúsenosti sa tiež musia prejaviť a je evidentné, že mentalite a pracovnému profilu ministra vyhovuje viac doprava ako financie.
Problémom je štruktúra ceny
Obávam sa však, že problém neprimerane nízkych cien diaľnic superlegislatíva nevyrieši. Diaľnice majú s elektrinou a informatikou zásadnú podobnosť v tom, že je to v podstate sieťové odvetvie.
Cenová oblasť je však čisto ekonomická záležitosť, ktorú, žiaľ, ani ďalšia technická disciplína, ktorou je právo, nemôže nikdy uspokojivo vyriešiť.
Možno postačia dva argumenty.