Píše analytik INESS Martin Vlachynský
Minuté peniaze by sa dali použiť neporovnateľne efektívnejšie.
V poslednom čase pribúdajú články o tom, ako sa takzvané obnoviteľné zdroje energie v niektorých oblastiach stávajú konkurencieschopnými voči tradičným zdrojom.
Použité výpočty väčšinou zanedbávajú potrebu výstavby záložných zdrojov pre obnoviteľné zdroje (zabezpečenie napätia, keď nefúka či nesvieti), čo výrazne dvíha ich cenu. To však pre tento konkrétny komentár nie je podstatné.
Pokles cien z obnoviteľných zdrojov na úroveň ceny ostatných zdrojov je síce ďalšou z radu ukážok vynaliezavosti ľudského ducha, ale nie je ekonomickým ospravedlnením politiky ich intenzívneho netrhového presadzovania ani dôkazom úspešnej stratégie.
Šampiónmi za miliardy
Predstavme si, že slovenský premiér vyhlási získanie majstrovského titulu vo futbale do roku 2030 za kľúčový záujem Slovenska.
Najmú sa desiatky špičkových trénerov, vybudujú športové centrá, zavedie sa povinná futbalová služba pre chlapcov nad šesť rokov, dohodnú sa zápasy s najlepšími tímami sveta.
Každý aspoň trocha talentovaný mladý futbalista dostane rentu a povinnosť trénovať na plný úväzok. Bude to stáť možno niekoľko miliárd eur, ale je slušná šanca, že titul bude slovenský.