SME

Môže sa šíriť vzduchom? Je vakcína za rohom? Päť mýtov o ebole

Môže sa šíriť vzduchom? Je vakcína za rohom? Päť mýtov o ebole

Ebola sa môže rozšíriť aj do bohatých krajín, ale pravdepodobnosť, že sa bude šíriť vzduchom, je z kategórie sci­fi.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Ebola sa môže rozšíriť aj do bohatých krajín,
ale pravdepodobnosť, že sa bude šíriť vzduchom, je z kategórie sci­-fi

[/content]

[content type="longread-pos" pos="left"]

Autor:

Laurie Garrettová

Držiteľka Pullitzerovej ceny za vedeckú žurnalistiku

[/content]

Známy počet obetí epidémie eboly prekročil číslo štyritisíc, ale Svetová zdravotnícka organizácia si myslí, že skutočná bilancia je ešte omnoho horšia. Spolu s tým, ako sa rozbehla medzinárodná pomoc, rastú aj celosvetové obavy zo šírenia vírusu. Ako veľmi by sme sa mali báť? Aké sú riziká?

1. Ebola sa do bohatých krajín nerozšíri

Až kým sa v Madride nenakazila zdravotná sestra Teresa Romerová Ramosová, bohaté krajiny Európy, Severnej Ameriky a Ázie verili, že sa vírus podarí udržať vo vyspelých zdravotníckych zariadeniach. Riaditeľ amerického centra pre prevenciu a kontrolu chorôb Tom Frieden po prvom potvrdenom prípade eboly v Dallase vyhlásil, že vírus dokážu zastaviť.

Podobné ubezpečenia upokojujú ľudí, ale môžu byť prehnané. Žiadny systém nemá stopercentnú účinnosť. Španielska sestra sa nakazila pri vyzliekaní ochranného odevu, keď sa ešte pred dezinfekciou rukou dotkla tváre.

Podobne ako ebola aj vírus SARS sa v nemocniciach prenáša najmä po kontakte s telesnými tekutinami. Počas toho, ako sa SARS v roku 2003 šíril Áziou, v niektorých nemocniciach vrátane Hongkongu sa nakazilo množstvo zdravotníckych pracovníkov, kým v iných žiadni nakazení neboli.

Najväčším nebezpečenstvom preto v bohatých krajinách je prílišné sebavedomie, respektíve arogancia. Inými slovami ide o prehnanú vieru, že kombinácia pokročilých technológií a núdzových plánov zabezpečí, že sa ebola a iné choroby nebudú šíriť. Bolo to práve prehnané sebavedomie, pre ktoré v roku 2003 so SARS zápasili špičkové torontské nemocnice ešte dlho potom, ako bol porazený v chudobnom Vietname.

Bolo to prehnané sebavedomie, pre ktoré riadiaci orgán WHO rozhodol o zoškrtaní výdavkov na predchádzanie a riešenie epidémií na úkor programov na boj s rakovinou a srdcovými chorobami. Je to arogancia, pre ktorú politici škrtajú zdravotnícke rozpočty vždy, keď majú pocit, že sú mikróby pod kontrolou, aby vzápätí prepadali zúfalstvu, keď sa objaví ďalšia epidémia.

2. Vďaka bezpečnostným plánom po 11. septembri sme na boj s ebolou pripravení

V rokoch po útokoch z 11. septembra 2001 a listoch s antraxom administratíva prezidenta Georgea Busha začala s veľkou revíziou pripravenosti na bioterorizmus. Počnúc federálnymi inštitúciami, cez miestne kliniky, lekárov, sestričky, nemocnice až po záchranárov všetci prešli prípravou na pandémiu a bioteroristické útoky.

Neustále cvičenia mali pripraviť každé zdravotnícke zariadenie v Amerike na prepuknutie vysokonákazlivého ochorenia. Špecializované agentúry dostali miliardy dolárov na

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

ROR na bojisku (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


3 h

Cena slovenského dôchodcu (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Na sv. Mikuláša testujte sa, očkujte sa! (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


5. dec

Sídlo komisára pre deti (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3. dec

Cestovateľ odišiel (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


2. dec

Králiky (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


1. dec
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu