Ťažko hovoriť za iných. Nechajme preto aj nového mediálneho magnáta Jaroslava Haščáka prehovoriť samého za seba. Tu sú štyri jeho citáty, ktoré ukazujú, prečo bol a je ťažko prijateľný ako vlastník denníka SME:
1. „Je mi jedno, či niekto pracoval pre CIA, alebo KGB, či bol členom ústredného výboru, alebo disident. Pokiaľ je človek šikovný a uznávaný vo svojej brandži, nič iné ma nezaujíma.“
Týmto výrokom Jaroslav Haščák v minulosti obhajoval zamestnávanie bývalého šéfa komunistickej Štátnej bezpečnosti Alojza Lorenca, ale je formulovaná širšie ako jeho obchodná a životná filozofia.
Denník SME vždy zastával opačný názor - že nie je jedno, kde ľudia pracujú a videl rozdiel v tom, či sa niekto stal úspešným vďaka vlastnej šikovnosti, alebo ako dôsledok utláčania či okrádania iných. Vyrovnávanie sa s fašistickou, komunistickou aj s mečiarovskou minulosťou boli vždy veľké témy týchto novín, podobne ako obhajoba ľudských práv.
2. „Prirodzene, že nám záleží na tom, aké legislatívne prostredie na Slovensku bude. V tomto kontexte sme aktívni, keďže politické rozhodnutia sa dotýkajú nielen nás, ale aj zamestnancov, ktorí pracujú v spoločnostiach v rámci našej skupiny.“
Kúpou médií získava Penta nový nástroj na ovplyvňovanie legislatívneho prostredia, ktoré je obzvlášť významné pre úspech vo vysoko regulovaných odvetviach, akým je napríklad zdravotníctvo. Automaticky sa tak ocitá v konflikte záujmov, o ktorom bude každý z jej redaktorov vedieť.
3. „Novinári často rozprávajú, akoby prišli z inej planéty, ako keby boli v niečom výnimoční, ale ja vidím mediálny trh rovnako ako ktorýkoľvek iný sektor.“
Novinári nemajú žiadne právo vyvyšovať sa nad iné profesie. Napriek tomu platí, že mediálny trh má svoje špecifiká. Jedným z nich je, že vydavateľ má mať vysoko vyvinutý cit pre slobodu slova. Žalobami na Facebook, tumblr či žiadosťou o zákaz knihy a zhabanie počítačov vydavateľstva Petit Press v čase kauzy Gorila Jaroslav Haščák dokázal, že ho nemá.
4. „Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.“
Hoci nie je jasné, aká časť spisu Gorila je pravdivá a či tento výrok skutočne odznel, od zverejnenia spisu na internete pribúdali argumenty, ktoré jeho autenticitu podporovali – potvrdilo sa, že byt na Vazovovej tajná služba skutočne odpočúvala, Robert Fico sa odmieta vyjadriť k svojej prítomnosti v ňom, jedna z hlavných postáv Anna Bubeníková verejne nikdy neprehovorila. Ak by spis bol pravdivý, Penta sa podieľala na korupcii, čiernom financovaní politiky, parcelovaní štátu medzi vplyvové skupiny a vlastne ochromení demokracie.