Píše Branislav Bleha,
prodekan pre rozvoj a IT na Prírodovedeckej fakulte UK
Kvalitu vysokých škôl vo svete hodnotí viacero rebríčkov. Na Slovensku sa pozornosť venuje najmä tým, v ktorých sa naše univerzity medzi najlepšími nevyskytujú.
Žiadne prekvapenie sa nekoná, v rebríčku QS nie je ani jedna slovenská univerzita, české a maďarské áno – správa prebehne médiami, Slováci si zafrflú nad kvalitou slovenských univerzít a karavána ide ďalej.
Žiaľ či našťastie, nič nie je také čiernobiele, ako sa na prvý pohľad zdá.
Po prvé: Doteraz som v médiách nevidel ani jednu serióznu analýzu metodiky hodnotenia rôznych spoločností a „spoločností“, ktoré sa vytváraním rebríčkov zaoberajú. Ako ich poznám, občas to nie je veľká sláva. Miera subjektivity rebríčkov je často priveľká a je fakt, že mnohé veci sa objektívne zmerať jednoducho nedajú, respektíve nedajú sa objektívne porovnať v takých zložitých a rôznorodých systémoch, akými univerzity sú. Ale pripusťme že majú alebo môžu mať istú výpovednú hodnotu.
Po druhé: Neviem, čím to je, mám však dojem, že akosi menej pozornosti sa venuje tým hodnoteniam, v ktorých slovenská univerzita figuruje (niekedy dokonca aj dve). Niekedy mám skutočne pocit, že ide o masírovanie verejnej mienky, ktoré však je nad únosnú a zdravú mieru. Nie, nedávajme si ružové okuliare. Cambridge tu nemáme. Ale na druhej strane neviďme pohár stále viac poloprázdny ako poloplný.
Najlepšie univerzity na svete? Americké a britské, Slovensko nemá žiadnuČítajte
Garanti z „nekvalitných“ slovenských škôl
Napríklad podsúvanie skreslenej skutočnosti, že všetky české univerzity sú lepšie ako slovenské, nie je skresľovaním, je dokonca klamstvom.