Píše novinár Adam Minter
Keď výstrel v uplynulú nedeľu odštartoval 34. ročník Pekinského medzinárodného maratónu, znečistenie ovzdušia dvadsaťnásobne prevyšovalo hranicu, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia považuje sa bezpečnú na dýchanie.
Kdekoľvek inde na svete by z toho bol škandál. V Pekingu si väčšina z približne 26-tisíc bežcov nasadila rúška a odhodlane sa predierala hmlistými ulicami.
Tento maratón však ani zďaleka nebol prvým športovým podujatím v Číne poznačeným nedýchateľným ovzduším.
Len týždeň pred pretekmi zas odfotili argentínsku futbalovú superstar Lionela Messiho, ako na tréningu zápasí so znečisteným vzduchom pred priateľským zápasom s Brazíliou.
V apríli 2013 bola asociácia profesionálnych golfistiek terčom veľkej kritiky potom, ako premiérovú súťaž v Číne usporiadala napriek vážnemu znečisteniu, o ktorom tvrdila, že to je „hmla“.
Peniaze
Každý dobre vie, prečo medzinárodné športové organizácie naďalej tolerujú také otrasné podmienky: peniaze. V pondelok čínska Štátna rada oznámila plán, ako zo „športu“ (zahŕňajúc všetko od športovísk po výživové doplnky) do roku 2025 vybudovať priemyselné odvetvie s hodnotou 814 miliárd dolárov. Len málo iných krajín má porovnateľný potenciál na financovanie športu.
Preto NFL v Číne zadarmo vysiela zápasy amerického futbalu, aby si vytvorila divácke zázemie, a preto FIFA dala zelenú priateľskému zápasu medzi Argentínou a Brazíliou plného smogu.
Dokonca aj Medzinárodný olympijský výbor, ktorý slávne prinútil čínskych predstaviteľov vyčistiť v roku 2008 vzduch nad Pekingom v čase konania olympijských hier, dnes vážne uvažuje o usporiadaní zimnej olympiády v roku 2022 v najznečistenejšej čínskej provincii.