Píše Ľubomír Martin Ondrášek,
absolvent Harvardovej a Chicagskej univerzity,
zaoberá sa otázkami náboženstva, etiky a politiky
Napriek tomu, že sa Slovensko rado prezentuje ako kresťanská krajina, vo vzťahu k cudzincom má ku kresťanským ideálom veľmi ďaleko.
Pre kresťanov majú Vianoce zvláštny duchovný význam, ale aj osoby, ktoré kresťanskú vieru nepraktizujú, nachádzajú v nich sviatky – ako často hovoríme – lásky, mieru a pokoja. „Prvé Vianoce“ boli všetkým iným, len nie takýmito sviatkami.
Biblický pisateľ sa v naratíve o narodení Krista zmieňuje, že Ježišova matka uložila svojho prvorodeného syna do kŕmneho žľabu, lebo „v útulku pre nich nebolo miesta“. Ďalší evanjelista opisuje príchod Ježiša na svet bez akéhokoľvek pozlátka: „Do svojho vlastného prišiel a jeho vlastní ho neprijali.“
Záväzný príklad
Na druhej strane, podľa svedectva evanjelií sa Ježiš počas svojho života vyznačoval radikálnym postojom prijímania ľudí, zvlášť tých, ktorí boli spoločnosťou zavrhnutí alebo znevýhodnení. Pre Ježišových nasledovníkov je jeho príklad záväzný, pre pozorovateľov sa môže stať inšpiráciou na nasledovanie.
Pri pohľade na jasličky si možno uvedomiť, že Vianoce reprezentujú pre ľudstvo výzvu na prijatie. Ak vezmeme posolstvo Vianoc vážne, táto výzva sa stáva normatívnym princípom, ktorý reálne ovplyvňuje naše správanie voči iným ľuďom vrátane tých, ktorí patria medzi marginalizované skupiny. Vianoce sú náboženským a kultúrnym sviatkom, ktorý má aj často prehliadanú etickú dimenziu či dokonca politické implikácie.
V Spojených štátoch amerických sa v posledných týždňoch zintenzívnili diskusie o prelomovej imigračnej reforme, ktorá môže znamenať vykúpenie pre milióny imigrantov žijúcich v tejto krajine nelegálne. Prezident Obama vo svojom príhovore k americkému ľudu apeluje na históriou formovanú identitu Spojených štátov, vlastný záujem krajiny a súčasne prezentuje aj morálny argument v prospech reformy. V krajine, kde existuje prísna (ale priateľská) odluka štátu od cirkví, najvyšší predstaviteľ štátu vyzýva na uplatňovanie morálnych princípov aj odvolaním sa na konkrétny text z Písma.
Spojené štáty sú krajinou imigrantov. Milióny sem prišli a stále prichádzajú, pretože ju považujú za otvorenú a pohostinnú krajinu, kde si môžu vytvoriť nový domov. Väčšina do tejto krajiny prišla za slobodou – politickou, náboženskou alebo ekonomickou, ako aj príležitosťou nasledovať svoje vlastné túžby a sny. Neodradila ich tvrdá práca ani značné obete, ktoré realizácia „amerického sna“ od nich vyžadovala a dnes sa mnohí tešia úprimnému obdivu tých, ktorí sem prišli pred nimi.