O svetovú popularitu sa piesni postaral americký film Vojna a mier (1956), no tá domáca sa aj za Stalina naďalej odvíjala od kolčakovskej legendy.
Každá pieseň má svoj príbeh – vymyslel som si dokonca aj taký program: od 26. januára 2015, a potom každý posledný pondelok v mesiaci budem vo V-klube rozprávať príbehy piesní, ktoré spieva moja dcéra Katka.
Svoj príbeh má aj pieseň, spájaná s Alexandrom Vasilievičom Kolčakom (1874 – 1920). Tento belogvardejský admirál mal chýr ukrutníka, dal vraj popraviť vyše stotisíc ľudí a nebol sympatický ani československým legionárom – no keď aj jeho v Irkutsku popravili červenoarmejci, ostala po ňom hrdinská legenda.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Poprave musel veliť dôstojník, nijaký nebol nablízku, nuž Kolčak sám vraj vydal príkaz na streľbu, v ústrety popravnej čate kráčal s rozhalenou košeľou a spieval pieseň Gori, gori, moja zvezda. Jeho súčasníci verili, že ju nielen spieval, ale aj napísal – málokto poznal meno jej autora.
Niektorí jej autorstvo pripisovali prozaikovi Buninovi, iní básnikovi Gumiľovovi a iba znalci si pamätali, že tá neskôr zľudovená romanca vznikla v roku 1847 pri 700-ročnom výročí Moskvy a zložil ju Piotr Bulachov na slová študenta Vladimira Čujevského.