Píše Desana Mertinková, šéfredaktorka Železničnej revue
Začínajúcu obchodnú vojnu na železniciach na oboch stranách sprevádza utajovanie a prifarbovanie faktov. Faktom však je, že súkromní dopravcovia na Slovensku dostávajú jednu ranu za druhou.
Bezplatná preprava vo vlakoch sa rozbehla 17. novembra a doteraz sme sa nedozvedeli, ako sa zvýšil záujem o cestovanie na železnici.
Štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nechce na túto otázku odpovedať a vypustila iba niekoľko čísel o predaji lístkov počas prvého týždňa platnosti tejto revolučnej novinky. Z nich vyplýva, že v priemere predala 105-tisíc lístkov denne.
Skutočný počet prepravených cestujúcich však mohol byť 160-tisíc. To je asi o tretinu viac ako denný štatistický priemer za minulý rok.
Štyridsať jázd za mesiac
Dvojnásobne napríklad narástol predaj mesačných nulových lístkov pre žiakov a študentov. Lístok si kúpia len raz za mesiac, ale cestujú s ním 20 pracovných dní do školy a zo školy. Ak bolo predaných 22-tisíc lístkov, ako tvrdí štátna firma, predstavuje to 44-tisíc pasažierov denne.
Podobne je to s traťovými týždennými a mesačnými lístkami na pravidelnú dochádzku do práce.
Ďalší cestujúci využívajú celosieťové polročné a ročné maxilístky, 60-dňový predpredaj lístkov a niektoré skupiny dokonca nepotrebujú žiadny lístok. Bez lístka, len s preukazom na bezplatnú prepravu, možno cestovať aj vlakmi vo Vysokých Tatrách či zo Žiliny do Rajca.
Takisto je zrejmé, že zvýšený záujem o cestovanie nie je rozložený rovnomerne počas celého týždňa alebo dňa. Neprejavil sa rovnako ani na všetkých tratiach a vo všetkých vlakoch. Kým niektoré vlaky premávajú naďalej poloprázdne, pribudli také, v ktorých sa cestujúci musia uspokojiť s miestom v uličke.
ZSSK zatiaľ odmieta, že reguluje počty bezplatných cestujúcich. Rozprávala však o tom dva týždne pred 17. novembrom a takouto kompetenciou sa poistila aj v aktualizovanej zmluve so štátom. V diaľkovej doprave vydáva nulové lístky na konkrétny vlak a rovnaké opatrenia môže podľa zmluvy zaviesť v regionálnej doprave.
Kto si šliape po jazyku
Veľmi dôrazne sa ZSSK nedávno ohradila aj proti predpovedi majiteľa súkromnej firmy RegioJet. Ten tvrdil, že štátny dopravca do marca stiahne všetky svoje IC vlaky z trasy Bratislava – Košice. Prinútiť k tomu ho má zlá ekonomika komerčných vlakov, ktoré štátna firma prevádzkuje na vlastné riziko bez dotácií štátu. Doteraz vždy vyrábali stratu.
Český podnikateľ je známy tým, že občas preháňa. Napríklad dva roky rozpráva, ako budú jeho vlaky jazdiť z metropoly východu. Ale keď príde na lámanie chleba, ukáže sa, že si zabudol včas prenajať vhodné miesto na košickej stanici. A keď takéto miesto nevie narýchlo získať, na vine sú štátni železničiari. Zabudne však spomenúť, že tí istí zlí železničiari kvôli nemu rekonštruujú nástupisko v Martine.
Podobne sa správa aj štátny dopravca. Vo vojne s konkurenciou a s „nepriateľmi“ vlakov zadarmo vyťahuje iba tie tromfy, ktoré sa mu hodia. Občas si pritom šliapne na jazyk.