[content type="longread-pos" pos="full"]
Policajní dôstojníci sú ľudia
a sú teda podobne ako všetci ostatní omylní.
[/content]
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/55/5571725/5571725.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Sú Spojené štáty policajný štát, kde policajti môžu zabiť človeka, aj keď objektívne nikoho neohrozuje? Foto:TASR/AP[/content]
[content type="longread-pos" pos="left"]
Autor:
Radley Balko (1975)
Americký novinár, autor knihy Policajný bojovník
[/content]
Americké policajné sily sú pod drobnohľadom. Po tom, ako policajti zastrelili Michaela Browna v meste Ferguson v štáte Missouri a neskôr dvanásťročného Tamira Ricea z Clevelandu, a potom, čo sa predminulý týždeň veľká porota rozhodla, že neobviní policajta, pri ktorého zatýkaní zomrel newyorský černoch Eric Garner , Američania v Bielom dome i na uliciach debatujú či dokonca protestujú proti smrteľnej militarizácii polície či policajným kamerám a preberajú, nakoľko vôbec možno nehodných policajtov volať na zodpovednosť.
Je to pochopiteľné, ale je zároveň dôležité, aby sme tieto diskusie založili na hodnoverných dátach a rozumných predpokladoch. Policajní dôstojníci sú ľudia a sú teda podobne ako všetci ostatní omylní.
To, ako sa vo svojom celku správajú a reagujú, je výsledkom politiky, postupov a pokynov, ktoré stanovilo vedenie polície, zvolení zástupcovia a v konečnom dôsledku verejnosť.
Ponúkam preto päť tvrdení, ktoré sa v súčasnej debate o polícii používajú a ktoré chcem vyvrátiť.
Päťdesiatka ročne
Prvé z týchto tvrdení hovorí, že práca policajta je čoraz viac nebezpečná. Skutočnosť však vyzerá inak.
V roku 2013 bolo podľa štatistiky FBI zabitých 27 policajných dôstojníkov, čo je najmenej za viac ako päťdesiat rokov. (Predtým bol rekordným rok 2008 so 41 vraždami.)
Ak hovoríme o percentách policajtov v aktívnej službe, ide asi o najbezpečnejší rok za posledné storočie.
Počet policajtov zabitých počas výkonu služby klesá od polovice deväťdesiatych rokov, čo je v súlade s celkovým poklesom násilnej zločinnosti v Amerike.
V nasledujúcich týždňoch asi uvidíme správy o strmom náraste počtu zabitých policajtov oproti minulému roku. Podľa oficiálnych štatistík to bude asi päťdesiatka.
To je takmer dvojnásobný nárast oproti roku 2013, ale aj tak pôjde o jedno z najnižších čísel od začiatku šesťdesiatych rokov. Za poslednú dekádu v priemere ročne zabili 51 policajtov.
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/55/5571730/5571730.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Je pravda, že polícia používa silu viac ako v minulosti. Foto: TASR/AP[/content]
Problémové pravidlá
Videá na YouTube dokazujú, že policajti sa vymkli spod kontroly. Ale je to naozaj tak?