[content type="longread-pos" pos="full"]
[/content]

[content type="longread-pos" pos="left"]
Autor:
Ian Buruma (1951)
Profesor demokracie, ľudských práv a žurnalistiky na Bard College
[/content]
Britský tieňový minister pre Európu Pat McFadden nedávno varoval členov svojej Labour Party, že by sa mali snažiť maximálne využiť výhody globálnej ekonomiky a nepovažovať imigráciu za chorobu.
Ako povedal, „môžete parazitovať na hneve ľudí alebo môžete dať ľuďom šancu. A ja si myslím, že našou politikou by sme mali dávať ľuďom šancu“.
Vo svete, kde čoraz viac prevláda hnev – proti prisťahovalcom, bankárom, moslimom, „liberálnym elitám“, „eurokratom“, kozmopolitom alebo čomukoľvek inému, čo pôsobí vágne cudzorodým dojmom –, sú takéto múdre slová vzácne. Lídri z celého sveta by si ich mali všimnúť.
Aj Holanďania a Dáni
V Spojených štátoch republikáni podporovaní aktivistami z Tea Party hrozia uzavretím vládnych úradov len preto, že prezident Barack Obama ponúkol prisťahovalcom bez dokladov, ktorí už mnoho rokov žijú a pracujú v USA, šancu získať občianstvo.
Strana za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP) chce zase zaviesť päťročný zákaz prisťahovalectva s cieľom trvalého usídlenia.
Podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin kedysi zverejnil video, v ktorom sľubuje, že „z Moskvy uprace odpad“ – rozumej robotníkov pochádzajúcich väčšinou z postsovietskych republík.
Dokonca aj Holanďania a Dáni, kedysi preslávení svojou toleranciou, čoraz častejšie hlasujú pre strany brojace proti metle prisťahovalectva. Holandská Strana za slobodu, ktorá nikdy neváha využiť slobodu na urážky moslimov, chce zakázať všetky mešity.
A miniatúrne a úradmi sužované opozičné strany v Singapure – v krajine, kde takmer všetko pochádza od prisťahovalcov – si získavajú čoraz väčší vplyv brnkaním na strunu ľudovej rozladenosti z imigrantov (väčšinou z Indie a Číny), ktorí údajne berú pracovné miesta domácim.
Úzkosť z rizika
Aká spoločná vlastnosť amerických nadšencov z Tea Party, ruských šovinistov, ustráchaných Holanďanov aj Dánov a singapurských ľavičiarov môže stáť za týmto protiprisťahovaleckým zmýšľaním?