Ak chce Alternatíva pre Nemecko obstáť, mala by sa pozrieť ďalej než do Saska a zvážiť aj užšiu spoluprácu s Moskvou.
Každému, kto videl čo i len novinové titulky, že v Drážďanoch protestovalo proti imigrácii pätnásťtisíc ľudí, bude odpustené, že váhal, či Nemecko konečne dobehlo západnú Európu, kde xenofóbne strany reprezentujú najväčšiu hrozbu pre súčasný establišment.
Ja o tom skôr pochybujem: rýchly nárast skupiny Pegida, ktorá tieto zhromaždenia organizuje, ešte nesignalizuje posun národnej politiky, ale čoskoro môže, a to v prípade, keď zaujme pozornosť nejakej politickej strany, ktorá ponúka širší antiestablišmentový program a pozornosť nejakého podporovateľa zvonku, akým môže byť napríklad prezident Vladimir Putin, ktorý by túto snahu chcel financovať.
Priateľská krajina
Akronym Pegida znamená Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes, teda Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu. Jej stále rastúce každotýždenné zhromaždenia – v októbri to boli stovky ľudí, predminulý týždeň desaťtisíc, minulý už pätnásťtisíc ľudí – prebehli v Drážďanoch, hlavnom meste východonemeckého Saska, ktoré má jednu z najmenších koncentrácií imigrantov v krajine. (Zo štyroch miliónov obyvateľov je tu len 2,5 percenta ľudí cudzieho pôvodu.) Drážďanom teda žiadne nebezpečenstvo „islamizácie“ nehrozí. Naopak, podobné protesty v mestách s väčšou populáciou imigrantov, ako sú Kassel alebo Düsseldorf, pritiahli len pár stoviek ľudí.