Píše Ján Žilinský, výskumník na Peterson Institute vo Washingtone, D.C.
Lenže to neznamená, že sa nedá robiť nič, niekedy stačia aj drobné triky v prijímacom procese.
V predchádzajúcom článku som stručne opísal niekoľko ekonomických experimentov, ktoré priniesli znepokojujúce zistenia o pracovnom trhu. Vyplynulo z nich, že uchádzačov o zamestnanie znevýhodňuje, ak ich meno naznačuje, že sú príslušníkmi menšiny.
Dá sa s takýmito bariérami niečo robiť? Odpoveď závisí od motivácií, ktoré stoja za takýmto prístupom. Niekedy sa totiž diskriminácia javí ako nezamýšľaná a podvedomá.
V podobných prípadoch môžu pri výberovom procese pomôcť drobné triky, ktoré vyrovnávajú šance rozličných sociálnych a etnických skupín obyvateľstva.
Nechcené rozdiely v zaobchádzaní?
Predstavte si, že ste zamestnávateľ a potrebujete niekoho na zabezpečenie IT podpory. Ak sa zamyslíte, aký by mal byť dobrý kandidát, ako prvý vám napadne muž.
Je veľmi nepravdepodobné, že za jednoduchú asociáciu „programátori sú skôr muži“ môžu predsudky alebo zaujatosť. Zrejme naozaj nechcete vedome ubližovať skupine s menším zastúpením v IT svete. No aj tak je možné, že na žiadosť od ženy budete hľadieť inak. Jednoducho nebude zapadať do stereotypu o dobrom IT zamestnancovi.
Aj dokonale osvietený zamestnávateľ, ktorý dodržiava morálne pravidlá, na základe svojich predchádzajúcich skúseností a toho, čomu psychológovia hovoria „kognitívne skratky“, pravdepodobne bude náchylnejší pozvať na pohovor muža. Niekoľko štúdií skutočne zistilo, že aj keď majú žiadatelia rovnakú kvalifikáciu, mužskí uchádzači majú väčšiu šancu než ženy, že ich pozvú na pohovor.
Na druhej strane, kognitívne skratky sú často užitočné. Keby ľudia dôkladne posudzovali a zvažovali každú jednu myšlienku, plytvali by energiou na analyzovanie situácií, pri ktorých sú stereotypy dostatočným návodom na dostatočne kvalitné rozhodnutia. Ľudia, ktorí priveľmi špekulujú, naozaj často dosiahnu málo.
Napriek tomu prieskumy pracovného trhu dokázali, že kognitívne skratky môžu mať škodlivé účinky. Tu je zopár pokusov z posledných rokov, ktoré sa snažili zistiť, ako dosiahnuť, aby výsledky výberu zamestnancov záviseli viac od kvalifikácie a menej od jednoduchých myšlienkových asociácií.