SME

Svet sa nerozpadáva, žijeme v pokojných časoch

Svet sa nerozpadáva, žijeme v pokojných časoch

Zabudnite na titulky v médiách. Ešte nikdy sme nežili v takých pokojných časoch.

[content type="longread-pos" pos="full"]

[/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/57/5792605/5792605.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Foto: TASR/AP[/content]

[content type="longread-pos" pos="left"]

Autor:

Steven Pinker (1954)

app.jpg

Kanadsko-americký experimentálny psychológ

Autor:

Andrew Mack (1954)

app.jpg

Riaditeľ programu Human Security Report Project na Simon Fraser University


[/content]

Koniec roku 2014 bol vhodným časom na pesimistické myšlienky. V Iraku a v Sýrii sa rozťahuje Islamský štát, Rusko anektovalo Krym, bojovalo sa v Donecku, v Gaze i v Barme, v západnej Afrike sa šíri ebola, v Amerike nás vystrašila streľba v školách, znásilňovanie na univerzitách, športovci, čo bijú svoje manželky i policajti – zabijaci. Kto sa teda môže vyhnúť pocitu, že sa všetko rozpadáva?

Sme na tom horšie?

Minulý rok predseda zboru náčelníkov štábov Martin Dempsey svedčil pred senátnym výborom, že svet je „nebezpečnejší než kedykoľvek predtým“. Teraz na jeseň napísal kanadský politik Michael Ignatieff, že „vulkanický tlak násilia a nenávisti tlačí od seba tektonické dosky svetového poriadku“.

Pred dvomi mesiacmi komentátor denníka New York Times Roger Cohen lamentoval: „Mnohí ľudia, s ktorými sa rozprávam, sa nikdy predtým necítili zo stavu sveta tak neisto... Hľadať niekoho, kto rozptýli zlú predtuchu a vidí nádej, je ťažké.“

Titulky z posledného roka sú znepokojivé, ale je dobré sa na ne pozrieť aj z iného uhla. Je ťažké veriť tomu, že sme dnes vo väčšom nebezpečenstve, než sme boli počas dvoch svetových vojen alebo v iných neistých časoch, ako napríklad počas studenej vojny, keď opakovane hrozil nukleárny konflikt, alebo v časoch, keď si konflikty v Afrike a v Ázii vyžiadali milióny obetí alebo keď osem rokov trvajúca iracko-iránska vojna hrozila zablokovaním obchodu s ropou v Perzskom zálive, čo mohlo zmrzačiť svetovú ekonomiku.

Nezabudnime na mierku

Ako však triezvejšie posúdiť stav sveta? Celkom iste by sme si nemali vziať na pomoc dennú žurnalistiku. Médiá informujú o veciach, ktoré sa stali, a nie o veciach, ktoré sa nestali. Nikdy nevidíme reportéra, ktorý hovorí do kamery vetu: „Hlásim sa vám naživo z krajiny, kde neprepukla vojna“ alebo „z mesta, ktoré nebolo bombardované“, či „zo školy, kde sa nestrieľalo“.

Pokiaľ zo sveta nezmizne násilie, stále sa bude diať dostatok násilných incidentov, ktoré budú plniť večerné správy a z ktorých budú mať diváci a čitatelia stále pocit, že žijú v nebezpečnej dobe. A k tomu si prirátajte to množstvo smartfónov, ktoré pätinu svetovej populácie premenia na reportérov a vojnových korešpondentov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3KHB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu