Medzinárodný menový fond nedávno oslovil päť nositeľov Nobelových cien za ekonómiu s otázkou: Čo bude najväčším problémom svetovej ekonomiky v blízkej budúcnosti? Ikony ekonomickej vedy sa v mnohom zhodli pri identifikácii problémov. Menej už pri ich riešení.
Michael Spence, George Akerlof a Joseph Stiglitz dostali Nobelovu cenu za analýzu problémov informačnej asymetrie. Dnes sa venujú najmä problémom globálnej ekonomiky, príjmovej nerovnosti a sociálnej a ekonomickej inklúzie.
Rast, ktorý nemá obdobu
Spence pripomína, že vďaka rýchlemu ekonomickému rastu v rozvojových krajinách má 85 % svetovej populácie šancu vymaniť sa z chudoby a žiť zdravým, kreatívnym a produktívnym životom. Podobne ako žijú ich šťastnejší kolegovia v Európe, Severnej Amerike a Japonsku.
Masívna inklúzia obyvateľstva tretieho sveta môže v nasledujúcich 30 rokoch zvýšiť svetový hrubý domáci produkt na trojnásobok. Takýto obrovský rast ekonomiky nemá v dejinách Zeme obdobu.
Súčasne však kladie extrémne nároky na prírodné zdroje. Bez starostlivosti o ne vysoký ekonomický rast môže skončiť v ekologickej katastrofe. George Akerlof si myslí, že ekonómovia a environmentalisti by nemali