Tie peniaze si predsa požičali, všakže? Takto lakonicky vraj americký prezident Calvin Coolidge odmietol v polovici dvadsiatych rokov akúkoľvek diskusiu o vymazaní aspoň časti dlhov, ktoré po prvej svetovej vojne zaťažovali tak víťazov konfliktu, ako aj porazených.
Lenže čisto účtovnícky princíp „má dať – dal“ v praxi úplne neplatil vtedy a najskôr nebude platiť ani dnes, keď Európa opäť rieši Grécko a jeho dlhovú krízu.
Riziko stále trvá
Nemecká vláda si je vraj istá, že v prípade víťazstva krajne ľavicovej strany Syriza v blížiacich sa gréckych voľbách je odchod Grécka z eurozóny takmer nevyhnutný, napísal nedávno týždenník Der Spiegel.
Berlín to vzápätí poprel, ale je evidentné, že možnosť návratu Grékov k drachme sa už nepovažuje za celkom hororový scenár, ako to bolo pred niekoľkými rokmi.
Je pravda, že ostatné oslabené štáty eurozóny sú na tom momentálne lepšie, do dlhovej krízy sa svojím programom OMT razantne vložila Európska centrálna banka a i samotná eurozóna má teraz lepšie nástroje na zvládnutie šoku.