Píše advokát Ján Drgonec,
bývalý sudca Ústavného súdu
Po referende môže byť neskoro.
Petičný výbor zostavený pod patronátom občianskeho združenia Aliancia za rodinu spísal otázky do referenda, ktoré doložil potrebným počtom podpisov od voličov. Keď sa referendové otázky ocitli pred Ústavným súdom SR, svoje želanie rozhodovať v referende podložil petičný výbor právnou argumentáciou, aká si zasluhuje uznanie. Ústavný súd SR nemal vyhnutia, musel pristúpiť na výklad o súlade prevažnej časti predmetu referenda s Ústavou SR. Aj keď sa na prvý pohľad zdalo, že otázky obmedzujú základné práva a slobodu obyvateľstva SR, a preto sú protiústavné. Ústavný súd SR vo svojom rozhodnutí vyslovil názor, ktorý ocení až budúcnosť. Podľa neho v referende možno rozhodovať o rozšírení ochrany základných práv a slobôd nad mieru ochrany poskytovanej týmto právam podľa medzinárodného štandardu.
Dosiaľ samé príjemné správy. Informačný zvrat sa blíži v okamihu, keď sa spýtame Čo bude nasledovať po úspešnom referende?
Referendum inšpirovala túžba zakazovať. Otázku, čo by nastalo po jeho prijatí, si musíme klásť už teraz. Po referende môže byť neskoro.
Tri zákazy, jedno povolenie
K národným vlastnostiam priemerného jedinca vyformovaného spôsobom života na Slovensku patrí závisť. K závisti sa pridáva túžba zakazovať. Potvrdenkou je štvrť storočia trvajúca prax obecných samospráv, ktoré sa predbiehajú v prijímaní všeobecne záväzných nariadení zakazujúcich všetko, na čo si obecní poslanci spomenú. Predstava o demokracii zrástla s navrhovaním zákazov všade tam, kde poslanci Národnej rady SR nevládzu, nestíhajú alebo nemajú predstavivosť. Túžba zakazovať inšpirovala aj na podpisovú akciu za vyhlásenie celoštátneho referenda.