SME

Grécky Mečiar je posledná nádej komunistov v Európe (čítanie+)

Cipras je skvelý emocionálny rečník, trochu pripomínajúci Vladimíra Mečiara v jeho úplne najlepších rokoch.

Nová nádej Grécka. (Zdroj: TASR/AP)

[content type="longread-pos" pos="full"]

Nový grécky premiér

[/content]

Luboš Palata, Atény. Autorje redaktorom MF DNES

Je sobotňajšia januárová noc, ale v kľukatých uličkách pod Akropolou to vyzerá, ako keby bol apríl či máj. Ľudia sedia vonku, v mnohých reštauráciách hrá hudba a niekde je tak plno, že bez rezervácie miesto nezískate. „Gréci si radšej nekúpia nové topánky či šaty, nebudú jazdiť autom, ale peniaze na to, aby si aspoň raz týždenne zašli s priateľmi na večeru alebo si denne spolu dali jednu či dve kávy, vždy nájdu,“ hovorí pekná štyridsiatnička Lucia, ktorá sa do Atén privydala z bývalého Československa hneď po vysokej škole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj vďaka tomu sú malé kaviarne a reštaurácie asi jediným podnikaním, ktoré sa v posledných rokoch búrlivo rozvíja, zatiaľ čo všetko ostatné sa zatvára a zaniká.

Aj ceny sa, samozrejme, prispôsobili možnostiam hostí. Káva, ktorá pred pár rokmi stála tri a pod Akropolou aj päť či sedem eur, je dnes normálne za jedno euro. Klasický sendvič s opečeným mäsom dnes v centre Atén zoženiete pod dve eurá, jedlo v reštaurácii stojí okolo desať eur. Skrátka toľko, aby si to krízou ožobráčení Aténčania, ktorí teraz mimo sezónx medzi hosťami jednoznačne prevažujú, mohli dovoliť.

„Keby Gréci prišli o svoju kávu, víno a večere v reštauráciách, bol by to úplný koniec sveta,“ hovorí Lucia, keď objednáva karafu domáceho vína. To je omnoho lacnejšie než víno vo fľašiach a kvalitou sa pritom príliš neodlišuje. „Dvadsať eur za sedmičku vína žiadny obyčajný Grék v týchto ťažkých rokoch nedá,“ usmeje sa smutne.

Úspory bez konca

Tými „ťažkými rokmi“ sa v Grécku myslí päť rokov po roku 2009, keď spod Akropoly vyliezla dlhová kríza, dovtedy šikovne skrývaná sfalšovanými štatistikami, ktoré ukazovali hospodárenie gréckeho štátu a firiem v omnoho lepších farbách, než naozaj bolo. Potom prišiel krach. Od tých čias sa podľa názoru drvivej väčšiny Grékov len šetrí, uťahujú opasky, vyhadzujú ľudia z práce a likviduje sociálny štát, ktorý tu bol za posledných dvadsať rokov vytvorený predovšetkým pre štátnych zamestnancov.

„Trojku“, ako tu všetci hovoria Medzinárodnému menovému fondu, Európskej centrálnej banke a Európskej komisii, ktorí dozorovali a často aj tvrdo vynucovali úsporné kroky gréckych vlád, tu svorne nenávidia. „Pozrite sa, po piatich rokoch toho ich skvelého programu sme na tom omnoho horšie, než sme boli na začiatku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3MDW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu