Tak ako každý rok, aj v tomto roku vzdal svet dvadsiateho siedmeho januára úctu obetiam holokaustu. Uplynulo 70 rokov od oslobodenia nemeckého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau.
Poľsko neexistovalo
Médiá v niektorých častiach sveta informovali, že pamiatka holokaustu sa uskutočnila na území „poľského koncentračného tábora“. Žiaľ, takúto informáciu priniesli aj niektoré slovenské médiá. SME takúto formuláciu nepoužilo. Ale publikovalo (28. januára) mapu Európy, na ktorej bolo vyznačené Poľsko a na jeho území najväčšie vyhladzovacie tábory.
Ale... Poľsko v tom čase na mape Európy neexistovalo. Poľsko z nej zmizlo paktom Ribbentrop – Molotov z 23. augusta 1939 a následnou ozbrojenou nemeckou inváziou 1. septembra a sovietskou 17. septembra toho istého roku.
Poľský národ však neprestal existovať. Vznikla exilová vláda, ktorá síce nekontrolovala územie obývané Poliakmi, ale viedla odboj. Práve emisári tejto vlády, ako napríklad Jan Karski, ako prví prezradili svetu pravdu o Auschwitzi. Pravdu o vyhladzovaní, následkom ktorého bolo zabitých šesť miliónov európskych Židov.
Smutná štatistika
A hoci v 2. svetovej vojne zomreli milióny ďalších ľudí - úmerne k početnosti jednotlivých národov, najviac Poliakov a medzi ozbrojenými silami to boli vojaci Červenej armády, ktorá oslobodila posledných väzňov v Auschwitzi - holokaust bol vyhladzovaním Židov: zahynulo šesť miliónov európskych Židov vrátane troch miliónov poľských, pričom medzi tými šiestimi miliónmi boli dva milióny detí.