Priemyselná výroba sa presúva späť na Západ. Prácu Číňanom však neberú tunajší zamestnanci, ale roboty. Technologické zmeny dramaticky znižujú zamestnanosť a vynútia si spoločenské inovácie a možno aj nový kompromis medzi demokraciou a kapitalizmom.
Globalizačno-technologický kokteil
Globalizácia vytvorila tlak na zvyšovanie efektivity firiem a zároveň aj príležitosť, ako ju dosiahnuť. Mobilný kapitál naháňal po celej zemeguli zamestnancov schopných a ochotných spraviť danú prácu čo najlacnejšie.
Industriálne pracovné miesta sa však počas posledných dvoch generácií presunuli zo západu na východ. Ešte predtým, ako tento proces prišiel do poslednej ázijskej dediny, začali mu šliapať na päty technológie, ktoré sa zaobídu bez masy robotníkov.
Nie je to nič nové, pretože sa to deje od priemyselnej revolúcie, keď začali ľudskú prácu nahrádzať stroje. Donedávna však vzburám novodobých Ludditov, ktorí by stroje ničili, predchádzali novo vznikajúce pracovné miesta v službách. Vďaka nim už nie je novodobým proletárom továrenský robotník, ale skôr šofér dodávky pracujúci v logistike.
Technológie sa však postupne zahryzávajú aj do pracovných príležitostí v službách, čo prispieva k tomu, že aj napriek súčasnému oživeniu vzniká v mnohých vyspelých ekonomikách len málo nových pracovných príležitostí. Ekonomický rast skombinovaný s vysokou nezamestnanosťou sa tak môže stať novým trendom.