[content type="longread-pos" pos="full"]
[/content]

Ako s tým naložiť, čo si o tom myslieť, ako sa k tomu verejne postaviť? Veľké tradičné cirkvi majú po sobote problém. Napriek tlaku a v niektorých prípadoch zastrašovaniu slovenská spoločnosť odmietla ich agendu.
Je to o to vážnejšie, že išlo o agendu, s ktorou sa rímskokatolícka cirkev a evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) stotožňovali bezvýhradne, považovali ju za svoju prioritu - program, ktorý im zabezpečí nespochybniteľné miesto morálnej autority.
Porážka
Referendum potvrdilo naopak korozívnu dynamiku ich pôsobenia. Ľudové hlasovanie o LGBTI sa zmenilo na plebiscit o cirkevnej hierarchii.
Samozrejme, že existuje mnoho dôvodov vedúcich k neúspechu celého podniku, no z pohľadu mocenských zápasov o takpovediac ducha krajiny je najzaujímavejšie pozrieť sa na to, čo znamená porážka pre cirkvi, teda tie, ktoré sa otvorene do kampane zapojili.
Cirkvi tak nechtiac otvorili otázku svojho vlastného pôsobenia a kvality ich posolstiev, čím nemyslím šírenie evanjelia, ale politické ambície.
Porážka, lebo nijako inak to nazvať nemožno, je o to dramatickejšia, že cirkvi dnes patria k najlepšie organizovaným skupinám, ich mobilizačná schopnosť prevyšuje silu politických strán a športových klubov.
K dispozícii majú tisíce dobrovoľníkov, stovky miest, logistiku a financie. Napriek tomu, ako sa vraví aj na bratislavskom magistráte, to nedali.
Zlý kasting
Nemá veľmi zmysel hovoriť o politickom krídle dobrodružstva, Aliancia za rodinu jednoducho nemala na to, aby svoju akciu doviedla do úspešného konca, bola to chyba kastingu, podobne ako v minulosti, v prípade Tutkovej.
Aliancia za rodinu poškodila cirkvi, poškodila ich postavenie, pričom treba povedať, že už dávno nebolo také, ako by si predstavovali mnohí veriaci.
Pozrime sa napríklad na moju domovskú cirkev.