Ján Pišút, autor je
vysokoškolský učiteľ
Prvé verzie zákonov o vysokých školách a o SAV vznikli skoro po novembri 1989. Odvtedy sa viackrát novelizovali, ale zásadné myšlienky v nich zostali.
Najsilnejším orgánom na univerzitách je Akademický senát a v Slovenskej akadémii vied je to Snem. Tieto orgány volí celá akademická obec.
Po roku 1989 to bolo prirodzené. Do novembra 1989 rozhodovali o rektoroch, dekanoch a vedúcich pracovníkoch SAV príslušné orgány komunistickej strany, takže čo najširšia demokracia bola prirodzenou reakciou.
Úroveň našej vedy a výskumu sa často kritizuje, v mnohom oprávnene. Jednoduchá odpoveď je, že celý problém spôsobuje mizerné financovanie.
Problém je nielen v peniazoch
Určite je v tom kus pravdy, otázka je, či je to celá pravda. Domnievam sa, že príčiny sú aj inde, a to v ľuďoch a legislatíve.
Dnes, keď je všetko na webe, dá sa na to ľahko pozrieť podrobnejšie. Jednou z celosvetovo najúspešnejších výskumných inštitúcií je Spoločnosť Maxa Plancka (Max Planck Gesellschaft, ďalej len MPG).
Centrálnym rozhodovacím a kontrolným orgánom MPG je Senát.
Senát volí prezidenta spoločnosti, členov jej výkonného výboru, vyberá generálneho sekretára, zvažuje ustanovenie nových riaditeľov vedeckých ústavov a vedeckých členov valného zhromaždenia.
Hlavným rozhodovacím orgánom MPG je valné zhromaždenie (General meeting). Jeho členmi sú členovia Senátu MPG, riaditelia jednotlivých ústavov a niekoľko ich špičkových pracovníkov.