Diskusia o tom, do akej miery je zahraničná politika USA v Iraku a regióne Stredného východu zodpovedná za vznik Islamského štátu, je legitímna. Iná vec je na základe tejto diskusie vyvodiť záver, že Spojené štáty americké by mali prestať vo svete intervenovať a dať ruky preč od toho, čo sa deje mimo ich vlastných hraníc.
Tí, ktorí takto rozmýšľajú, by si mali položiť jednoduchú otázku: Je správne, že USA dnes podnikajú nálety na pozície Islamského štátu, trénujú a vyzbrojujú irackú armádu a teda výrazne zasahujú do situácie v regióne?
Boj proti ISIS
Celý svet obdivuje kurdských bojovníkov, ktorí hrdinsky ubránili mesto Kobane pred niekoľkomesačným obliehaním militantmi z ISIS.
Bolo by však naivné myslieť si, že bez systematických náletov amerických lietadiel, ktoré boli koordinované s kurdskými bojovníkmi, by nad mestom už dávno neviala vlajka Islamského štátu.
Do bojov proti Islamskému štátu sa letecky zapájajú aj regionálni spojenci, ale ich príspevok stále predstavuje iba malú časť v porovnaní s náletmi, ktoré uskutočnili USA. Diskusia sa vedie skôr o tom, či by Obama nemal urobiť v boji proti ISIS viac, s požiadavkou na stiahnutie americkej armády z regiónu dnes nikto súdny neoperuje.
Obama verzus McCain
Pre prísnych kritikov americkej zahraničnej politiky treba pripomenúť, že práve nepodarená vojna v Iraku bola jedným z dôvodov, prečo americkí voliči stratili dôveru v Georgea Busha mladšieho a vo voľbách v roku 2008 nepodporili konzervatívneho kandidáta na prezidentské kreslo Johna McCaina.