Dôležité však je, aby Maďarsko ostalo časťou stredoeurópskeho priestoru.
Maďarsko je inde. Tak by sa dal zhrnúť dojem európskej verejnosti po utorňajšom uvítaní Putina v Budapešti. Keď z debaľcevského obkľúčenia pod tlakom Ruskom podporovaných povstalcov ustupovali posledné ukrajinské jednotky, hovoril ruský prezident o tom, že Ukrajina porušila prímerie.
Orbán ani nepohol brvou a postával vedľa neho ako zbytočný panák. Čo čudesná cesta Putina do Budapešti znamená pre strednú Európu a ako by sme s takouto lekciou mali naložiť?
Maďarsko sa už od 90-tych rokov usiluje o korektné a pragmatické vzťahy s Ruskom. Nová východná politika, ktorú začali presadzovať vlády Fideszu po roku 2010, mala zahrnúť korektné vzťahy s Ruskom a ďalšími rastúcimi ekonomikami na východe popri súčasnom zachovaní euroatlantického ukotvenia krajiny.
V dnešnej bezpečnostnej situácii však akékoľvek pragmatické kalkuly s Kremľom znamenajú znehodnotenie vzťahov s tými, ktorí ruskú agresívnu politiku odmietajú alebo sa ňou cítia priamo ohrození. Viktor Orbán nie je v ľahkej situácii a musí si vyberať.
Najbližšie k slabému Rusku
Zatiaľ čo Západ Maďarsko kritizuje za porušovanie demokratických štandardov, Putin sa tvári, že bude len ponúkať a dávať.
Pre Maďarsko bola hlavnou témou návštevy energetika. Budapešť sa usiluje o nový kontrakt na dodávky plynu a už pred časom dohodla s Moskvou dostavbu svojej jadrovej elektrárne s pomocou veľkorysej ruskej pôžičky.
Zaistenie bezpečných a predovšetkým lacných dodávok plynu a elektriny sa pre Orbána zdá najvyššou hodnotou aj vzhľadom na poštátňovanie cenovej politiky energií.