Autor je komentátorom
Bloombergu.
Zhoda v oboch amerických táboroch na dedičoch prezidentských kandidatúr – Jeb Bush verzus Hillary Clintonová – spôsobuje u prívržencov politiky nadšenie aj odpor už teraz, pričom prvé prezidentské hlasovanie v roku 2016 hrozí až skoro o rok.
Bývalá ministerka zahraničia, favoritka na získanie nominácie demokratov, to nebude mať jednoduché, aj keď to niektorí očakávajú. V „Clintonlande“ už nastávajú vnútorné trenice pripomínajúce jej nomináciu v roku 2008.
Problémy, akým čelí bývalý floridský guvernér, sú zjavnejšie: kandidát, ktorého väčšina aparátu republikánskej strany považuje za silného favorita, dostáva prekvapivo zlé známky od voličov.
V minulomesačnom celoštátnom prieskume NBC/Wall Street Journal vnímalo Jeba Busha pozitívne len 19 percent voličov, pričom 32 percent vyjadrilo negatívne hodnotenie. Naopak Hillary Clintonová mala 45 percent pozitívnych a 37 percent negatívnych hodnotení.
Veľa prezrádzajú dva prvotné testy – nedávne prieskumy Bloomberg Politics v štátoch Iowa a New Hampshire. V Iowe má Jeb Bush medzi pravdepodobnými voličmi republikánov 43-percentné nepriaznivé hodnotenie – čo je nezvyčajne vysoké číslo.
V súboji nabitom kandidátmi skončil prvý medzi newhampshirskými republikánskymi voličmi primárok. No 50 percent všeobecných voličov v tomto štáte ho vníma nepriaznivo. Z 22 možných kandidátov na prezidenta berú negatívnejšie už len Donalda Trumpa.
Je to prosto brat
Bushovi stúpenci oponujú, že takéto skoré prieskumy sú nepodstatné, lebo verejnosť ešte nepozná jeho úspechy ako schopného konzervatívneho guvernéra s dvoma volebnými obdobiami, alebo jeho povesť najpevnejšieho politika v bushovskom klane. Ak bude Jeb Bush kandidovať, „tieto postoje sa zmenia, keď spoznajú jeho, ako aj jeho minulosť“, hovorí Mike Murphy, Bushov politický dôverník.
Tieto negatívne hodnotenia zrejme odrážajú názory na jeho staršieho brata, Georgea W. Busha, ktorého prezidentské obdobie sa skončilo pred šiestimi rokmi. „Jediné, čo vedia o Jebovi,“ hovorí Murphy, „je, že je brat.“
Niektorých ďalších republikánskych stratégov však znepokojuje, že samotná bushovská značka je taká problémová. Funkčné obdobie Jebovho otca, Georgea H. W. Busha, 41. prezidenta USA, prehodnotili na pozitívnejšie: pripisujú mu majstrovské zvládnutie konca studenej vojny, úspešnú prvú vojnu v Iraku, dohodu o rozpočtovom deficite a schválenie zákona o Američanoch s hendikepom.
No pre mnohých voličov sú to zaprášené spomienky – na rozdiel od prezidentúry Georgea W. Busha. Tento 43. americký prezident ostáva rozhodne menej populárnym než Bill Clinton, jeho predchodca.