Autor je publicista.
Do módneho trendu interdisciplinárnych presahov sa zapojil filozof Miroslav Petříček a výtvarník Rudolf Fila. Výsledkom je kultivovaná a krásna kniha, v ktorej vidieť nie je v opozícii proti vedieť.
Žiaľ, dielo sa medzitým stalo aj knižnou poctou „in memoriam“ zosnulému výtvarníkovi.
Obaja interpretujú iných a ešte trochu viac
Český profesor Petříček – žiak Jana Patočku a v starom režime dlhodobý zamestnanec hydrologického ústavu – sa už dlhšie venuje vzťahu medzi umením a filozofiou. Prednáša aj na Akadémii umení, je profesorom filmového, televízneho a fotografického umenia i nových médií. Postaral sa o český preklad zásadného diela Maurica Marley-Pontyho Viditeľné a neviditeľné.
Rudolf Fila sa približuje k Petříčkovi svojím životným príbehom neželaného autora i zmyslom pre abstrakciu. Celoživotne a najdôslednejšie sa venoval abstraktnej maľbe. Rozhľadený v dejinách umenia sa už v 70. rokoch minulého storočia nebál vkročiť na menej známe výtvarné územia. „Gestickými zásahmi“ vstupoval do kópií diel starých majstrov, a tak sa pokúsil o novú interpretáciu známych obrazov.
Naučil sa maliarsky zasahovať aj do kníh, kalendárov a ročeniek. Toto nazýval „kamufláž“ a neskoršie „intervencia“. Známy je aj telovkami, teda nezvyčajne veľkými detailmi z výrezov ženského tela. Na prvú vrstvu dokonale namaľovanej časti tela domaľúval abstraktné tvary.
Už z týchto profilov sú zrejmé prieniky oboch: odvaha interpretovať iných, kompetencia putovať dejinami myslenia i obrazov, schopnosť nanášať na staré vrstvy nové – u Filu v presnom a u jeho kolegu-filozofa v prenesenom zmysle.