SME

Zlaté padáky budú verejné, za skenovanie dokladov budeme platiť

Zlaté padáky budú verejné, za skenovanie dokladov budeme platiť

Drobné faktúry budú môcť starostovia zatajovať, životopisy trafikantov budú na webe. Päť dobrých a päť zlých zmien v novele infozákona.

[content type="img" render-type="pressphoto" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/55/5596366/5596366.jpeg?rev=2" author="Archív SME/Vladimír Šimíček" longread-pos="full"]Minister spravodlivosti Tomáš Borec ukázal skôr dobré než zlé zmeny v infozákone.[/content]

Návrh zmien v infozákone je síce prekvapujúco dobrý, ale nerieši politicky citlivé otázky: zverejňovanie policajných rozhodnutí o nevyšetrovaní káuz a zverejňovanie informácií štátnymi firmami.

TEXT: Adam Valček

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (Smer-SD) zverejnil návrh zmien v zákone o slobodnom prístupe k informáciám. To je ten predpis, ktorý pomáha odhaľovať napríklad prešľapy politikov.

Vďaka infozákonu napríklad vieme, že šalianske Duslo (Andrej Babiš) môže prepúšťať ľudí napriek tomu, že dostalo desaťročné daňové prázdniny v hodnote 58,6 milióna eur.

V rozhodnutí o štátnej pomoci, ktoré ministerstvo sprístupnilo podľa infozákona, totiž chýba zmienka o zachovaní zamestnanosti či nábore nových ľudí.

Vďaka infozákonu napríklad vieme, že Slovensko nemusí prosíkať o súhlas Deutsche Telekom, keď chce predať 49 percent akcií v Slovak Telekome cez burzu.

Píše sa to v privatizačnej zmluve, ktorú ministerstvo hospodárstva najprv nechcelo zverejniť, no neskôr prehralo súdny spor a zverejnilo ju.

Pre politikov je zmena infozákona citlivou otázkou. Na jednej starne nechcú vyzerať ako tí, čo ľuďom okliešťujú právo na informácia, no z druhej strany ich (niektorí) úradníci a mecenáši tlačia do oslabovania verejnej kontroly.

Na prvý pohľad sa zdá, že minister Borec dokázal odolať a v jeho novele prevažujú skôr dobré návrhy.

Dobré zmeny: Prísľub prehľadnejšieho registra zmlúv

1.Manažéri plat neutaja

Transparency International Slovensko zistila, že dve tretiny štátnych firiem odmietajú zverejniť výšku platu a životopis generálneho riaditeľa.

Po novom budú musieť byť na webe životopisy manažérov štátnych aj mestských firiem, platiť to bude aj pre členov dozorných rád.

Borec navyše navrhol, aby na žiadosť museli tieto verejné podniky zverejňovať aj výšku platu, odmeny či odstupné svojich manažérov.

Nebudú sa už môcť vyhovárať, že ide o osobný údaj. Informácie o zlatých padákoch sa tak už nebudú dať utajiť.

2.Informáciou bude aj celá zmluva

Novela infozákona vôbec prvýkrát upraví, čo je informácia. Zdá sa to ako samozrejmosť, no v zákone definícia chýba a úradníci túto dieru patrične využívajú, aby sprístupnenie informácií odďaľovali alebo sa mu úplne vyhli.

Nejasnosti v roku 2011 podporila aj sudkyňa Najvyššieho súdu Jana Baricová, keď jej senát rozhodol, že kópia celej kúpnej zmluvy či celého spisu nie je informáciou.

A úrady to doviedli do absurdností: ministerstvo hospodárstva napríklad vlani napísalo, že investičné memorandu nie je informáciou, a preto treba povedať, aké informácie z neho chceme zverejniť. Museli sme preto odpisovať, nech ošlú jednotlivé vety v poradí, grafickej úprave a v členení, v akom sú napísané v memorande.

Memorandá nakoniec sprístupnili, no úradníkom sa vďaka chýbajúcej definícii podarilo tento proces natiahnuť na niekoľko mesiacov.

Borecova novela teraz jednoznačne hovorí, že informáciou je akýkoľvek obsah alebo jeho časť v akejkoľvek forme, teda napríklad aj kópia celej zmluvy či rozhodnutia.

3.Kontrola dokumenty neutají

Správne je aj oklieštenie priestoru na utajovanie dokumentov, ktoré nepriamo súvisia s dohľadom, inšpekciou alebo finančnou kontrolu.

V praxi sa totiž infozákon ohýba tak, že úradníci odmietajú sprístupňovať zmluvy alebo zápisnice, ktoré si vypýtal Národný kontrolný úrad alebo Úrad pre verejné obstarávanie.

Tvrdia, že to je „informácia o prebiehajúcej kontrole“ a tú podľa infozákona sprístupňovať nemusia.

Novela by mala tento problém vyriešiť. Borec navrhuje, aby „kontrolované dokumenty, ktoré vznikli pred začatím kontroly“ museli úradníci sprístupniť, hoci momentálne ich niekto môže preverovať.

Tento návrh pomôže najmä novinárom a aktivistom, ktorí budú môcť preverovať čudné zmluvy a tendre súbežne s oficiálnym vyšetrovaním.

4.Poriadok v registri zmlúv

Za novelou vidno aj snahu upratať chaos v centrálnom registri zmlúv, kde musia úradníci aj štátni a mestskí manažéri zverejňovať zmluvy, aby vôbec boli platné.

Borec napríklad píše, že do registra zmlúv sa nemusia dávať skeny zmlúv s podpismi a pečiatkami, stačí len napísať údaj, kto a kedy zmluvu podpísal. Vďaka tomu nebude treba dávať do registra skeny, ale postačia textové verzie dokumentov, ktoré sú strojovo čitateľné a tak sa v nich bude dať ľahšie vyhľadávať podľa kľúčových slov.

Po prijatí novely majú byť v registri aj prehľadnejšie údaje o tom, aká je hodnota kontraktu (momentálne tento údaj pri mnohých zmluvách chýba). Register má po novom zachytávať aj všetky zmeny a opravy v už zverejnených zmluvách. Ak teda úradník opraví chybu či stiahne zverejnenú zmluvu a nahrá na jej miesto inú, všetko by malo byť vystopovateľné.

5.Štátne podniky majú prísť o jednu výhovorku

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
V denníku SME spolupracuje s prestávkou od septembra 2008. Pracoval aj v týždenníku Trend. Má na konte viacero novinárskych cien aj ocenenie Biela vrana. Pravidelne sa súdi so štátnymi orgánmi, ktoré zatajujú informácie. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


4 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu