SME

O tom, akú veľkú úlohu môže pre novinára zohrať náhoda

O tom, akú veľkú úlohu môže pre novinára zohrať náhoda

Niekedy ani neviete, ako sa dostanete na exkluzívne miesto. Stačí si rezervovať správny hotel alebo len sedieť na správnom mieste.

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píšePetra Procházkováredaktorka SMEa Lidových novín

[/content]

N a raňajky som si naložila plný tanierik kvasenej kapusty. Je dobrá na trávenie a posilňuje imunitu. Na cestách je to potrebné. Spíte málo, jete ešte nezdravšie ako doma, nervy máte na prasknutie, aj keď najavo dávate bohorovný pokoj až ľahostajnosť. To je ono. Novinár musí vyzerať, že sa ho dramatické udalosti, ktoré sa dejú okolo neho, netýkajú, inak ho obvinia, že niekomu drží stranu, nadržiava tej či onej skupine, platí ho ten či onen oligarcha, alebo tajná služba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pridala som si výborný ukrajinský pirôžok. Sadám si k oknu a vidím pred sebou celý majdan ako na dlani. Je 20. februára 2014 ráno. Včera som prišla. Teda prišli...

Námestie pozná celý svet

Hlavné námestie Kyjeva už pozná celý svet. Hotel Ukrajina na svoju veľkú chvíľu ešte len čaká. Do toho, aby ho poznal celý svet, mu zostáva pár minút. Priamo podo mnou pobehujú príslušníci špeciálnych policajných jednotiek Berkut. Obďaleč horia pneumatiky, pri tribúne si pretierajú oči demonštranti. Je sedem ráno.

Sprava od hotela sa ozvú výbuchy. Nechce sa mi von. Nemám helmu ani nepriestrelnú vestu, ani poriadny teleobjektív. Váham. Potom sa to stalo. Zase som na to nebola pripravená.

Bolo zvláštne ho stretnúť. Osemnásteho februára 2014 na pražskom letisku v rade na vybavenie do Kyjeva stojí europoslanec Jaromír Štětina, môj bývalý novinársky kolega. Náhodou letí v rovnaký deň rovnakým lietadlom do rovnakej destinácie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


20. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19. sep

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


18. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


17. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu