Autor je ekonóm,
pôsobí v Prognostickom ústave SAV.
Hoci sa v prípade Grécka nedá hovoriť o vyriešení problémov, možno sčasti skôr o odklade, podarilo sa zatiaľ zažehnať riziko katastrofického scenára. A ukázalo sa, že motivácia Grécka zotrvať v eurozóne je silná. Svedčí o tom aj rýchlosť, s akou dokázalo splniť svoju „domácu úlohu“.
Ešte v piatok 20. februára odišla grécka delegácia z rokovaní s európskymi partnermi s ultimátom: ak by cez víkend Gréci nepredložili realistický plán reforiem na splácanie dlhu, ich krajine by nepredĺžili záchranný program. A išla by rovno do finančnej priepasti.
Grécka vláda zabrala na plné obrátky. Plán reforiem predložila hneď v pondelok 23. februára. A o deň neskôr už ministri financií eurozóny, Európska komisia i Medzinárodný menový fond grécky plán odobrili ako realistický. Sláva, sláva, všetko sa na dobré obracia!
Rýchlejšie než dovolenka
Prostý človek nevychádza z údivu. Dohodnúť plán letnej dovolenky trvá normálnej rodine týždeň. A tu hľa: krajina s druhým najväčším dlhovým bremenom na svete, extrémne vysokou nezamestnanosťou a nevýkonným hospodárstvom vypracuje realistický plán reforiem a splácania dlhu počas víkendu. Šesť rokov už Grécko padá z útesu. A zrazu – všetko bude inak.
Čo také zázračné vydumali šarmantní marxisti z Atén a čo tak nadchlo ich veriteľov? Atény im sľúbili, že zaplatia nezaplatiteľné a peniaze získajú bojom proti daňovým únikom. Zdania oligarchov, nepoctivých živnostníkov i pašerákov benzínu a cigariet. Získajú tak 7,3 miliardy eur.
Boj proti daňovým únikom
Môže boj proti daňovým únikom pomôcť? Naša vlastná skúsenosť hovorí, že áno. Ale trvá to dlho. V priebehu rokov 2012 až 2015 Slovensko znížilo úniky na DPH vo výške 2,2 percenta HDP. To je veľké číslo. Všimnime si, že to trvalo tri roky. A predchádzalo tomu vypracovanie akčného plánu so sto opatreniami. Mimochodom, naši živnostníci ani teraz neplatia na daniach takmer nič a o oligarchoch je škoda hovoriť.
Voľné ruky
Podstatu zázračného plánu treba teda hľadať nie v tom, čo je v ňom napísané, ale v tom, čo v ňom napísané už nie je. Dohodnutý plán dáva Grécku pomerne veľkú voľnosť v tom, ako si nadizajnuje hospodárenie s verejnými financiami. Verejný rozpočet musí vykazovať prebytok, ale nie je stanovené ako a koľko.