SME

Máme Putina počúvať, lebo jazdí na medveďoch?

Máme Putina počúvať, lebo jazdí na medveďoch?

Putin nie je Puškin, Malevič, Putin nie je petrohradský balet a Ermitáž, Putin nie je Cvetajevová a prekúrený vozeň v Buninovej poviedke

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran teológ, šéfredaktor jetotak.sk

[/content]

N a Slovensku a v celej strednej Európe sa opäť ozývajú hlasy vyzdvihujúce, pod zámienkou hľadania rovnováhy, východ. Súvisí to s pocitom poníženia, predstavou, že po '89. sme sa nemali stať niekým iným ako tým, čím sme, Európanmi bez prídavného mena a bez záložnej identity.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to stará teória. Mystická. Založená na krvi a biologickom chápaní kultúry. Zrodila sa v 19. storočí, v strednej Európe a na Balkáne, súvisela s ruskou politikou voči Turkom a Habsburgovcom.

Dva svety

Byť panslávom bolo za Rakúsko-Uhorska zločinom. Súčasným panslávom nehrozí nič. Veria v mystické poslanie Ruska, majú jednoduchú politickú teológiu. V ich chápaní sa Európa delí na dva svety. Jeden, ovládaný Američanmi, skazený konzumom a slabosťou, druhý pod vplyvom Ruska, jeho imaginárnych cností a ruského bojového umenia.

Panslavizmus je pozostatkom mytologického myslenia podobného tomu, aké ovládalo nemecké intelektuálne kruhy v čase pangermanizmu. Kultúra sa v panslávskych a pangermánskych kruhoch stáva politickým cvičením, vzdáva sa svojho univerzalizmu a prihovára sa tým, ktorí sa cítia „prirodzene blízkymi“, v našom prípade k Rusku. Čo to však znamená? Čo predstavuje spojenie „prirodzenej blízkosti“ k nejakej krajine a čo je podstatou slovného spojenia „historické väzby“, ktoré používa ruská diplomacia?

Panslavizmus nefunguje

Na najprimitívnejšej úrovni to znamená dve veci. Necítime sa súčasťou Západu, máme dvojdomú identitu, jednu, pragmatickú, ktorá nás priviedla bez väčšieho odporu do EÚ, a druhú, mystickú, založenú na údajnom panslovanskom univerzalizme, tú, čo nám dnes má umožňovať pozerať sa poza súčasnosť a vidieť v Rusku víťaza civilizačnej vojny. Táto primitívna rovina odmieta realitu.

Slovanské krajiny sú buď nesvojprávne, alebo panslavizmus nefunguje. Inak by Slovania Srbi nerezali hlavy vo Vukovare Slovanom Chorvátom počas juhoslovanskej vojny, inak by Ukrajinci nebojovali s Rusmi a miestne mafie, rozmanité verzie 'vorov v zakone' by nevraždili vlastných ľudí.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov

Ošálený (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. nov

Už čoskoro (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. nov

Obavy z kataru (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. nov
Prehodnotenie hodnôt.

Prehodnotenie hodnôt (Sliacky)

Karikatúra denníka SME na dnes.


20. nov

Šťastný koniec (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


17. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu