Rusko dodáva zbrane svojej armády separatistom na východe Ukrajiny. K takému záveru dospeli analytici z Fínskeho inštitútu pre medzinárodné vzťahy. Stačilo pritom pár suchých faktov a ich logické prepojenie. Ako?
Fakt číslo jeden: v dohode Minsk II sa uvádza, že dôjde k sťahovaniu ťažkej techniky, pričom na strane separatistov má text uvádzať priamo raketový systém Tornado-S.
Fakt číslo dva: tento raketový systém začali vyrábať v Rusku v roku 2012 a nepredávajú ho. Ako je teda možné, že separatisti tento raketový systém spomínajú, používajú a v oficiálnom dokumente, odsúhlasenom aj Moskvou, sa zaviazali na jeho odsun?
Cez optiku faktov a argumentov sa nedá nevidieť, ako sa konflikt a následná okupácia Krymu začali, prípadne aká je úloha Ruska v konflikte na východnej Ukrajine. Hoci, ako nám ukázal Václav Klaus minulý týždeň, niekto to stále dokáže.
Preč od argumentov
V rozhovoroch a debatách na tému Ukrajina sa (nielen) v slovenskej spoločnosti často nahrádzajú argumenty emóciami. Verejný priestor ovládajú emócie pretavené do sloganov, hesiel a konšpiračných vyjadrení. Hlavnú úlohu nehrá analýza, fakty, ale odpor povzbudený snahou byť mimo prúdu, zaujať niečím iným. Nebol by to veľký problém, keby tieto prejavy ostali na úrovni sociálnych sietí a diskusií na internete.
Je však zarážajúce, že sa tento typ rozhovoru, či skôr viacstraných monológov, udomácňuje aj v politike (či už vo forme televíznych diskusií, alebo s transparentmi na ulici). Teda vo verejnom priestore, kde sa nerozhoduje o individuálnych plánoch toho či onoho protestujúceho, ale v konečnom dôsledku o osude celej krajiny.
Takýto trend je znepokojujúci. Výskumy nielen v oblasti politickej psychológie totiž ukazujú, že racionálne argumenty nemajú veľmi šancu tam, kde priestor už naplno zabrali emócie alebo kde majú aktéri už vopred vytvorené preferencie. Ak sa aj v takom prípade argument použije, tak skôr len na dodatočné zracionalizovanie vlastného názoru. Rozumná debata tak stráca zmysel.
Povery a mýty
Druhým silným trendom v diskusiách o Ukrajine je vyvracanie mýtov, ktoré šíria mnohé proruské weby a rovnako orientovaní aktivisti. Niektoré sú iba trápne, napríklad ten o prehnitom Západe.