Ľudská myseľ je pre vedcov stále fascinujúcou záhadou. Zoberme si také vizuálne asociácie, ktoré dokážu ovplyvniť konanie ľudí na celom svete. Väčšine ľudí sa pri zmienke o Islamskom štáte okamžite vybaví scéna s kľačiacim mužom v oranžovej kombinéze.
Islamskému štátu sa svojou popravnou reality show podarilo rozdeliť svet na tých, ktorých takéto barbarstvo desí, a na tých, ktorí v ňom vidia hrdinský boj proti nepriateľom islamu.
Ilúzia ideálnej spoločnosti
V médiách sa v poslednom čase objavilo veľa analýz, prečo mladí ľudia zo západných krajín odchádzajú do Iraku či Sýrie bojovať po boku Islamského štátu.
Do samovyhláseného kalifátu cestujú mladíci za víziou vojny, rovnako ako aj dievčatá, ktoré si myslia, že ich životné predstavy a skúsenosti zapadnú do tvrdej každodennej reality fanatických bojovníkov Islamského štátu.
V Sýrii sú možno desiatky tínedžeriek z Británie, Francúzska, Nemecka a Austrálie. Niektoré z nich si už svoj omyl uvedomili. Dve rakúske dievčatá (vo veku 15 a 17 rokov), ktoré odišli do Sýrie minulý rok, kontaktovali svoju rodinu so slovami, že majú dosť života uprostred popráv, deštrukcie a každodenného krviprelievania.
Propaganda funguje
Mnohí mladí sa pridávajú k Islamskému štátu v utopistickej viere, že v rámci kalifátu pomáhajú vybudovať ideálnu islamskú spoločnosť. Alebo z presvedčenia, že islam je v ohrození a treba bojovať za jeho záchranu.