
TEXT: Svetlana Kolesárová
[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Svetlana Kolesárová, zástupkyňa šéfredaktorky denníka SME.
[/content]
R akúsku metropolu americká agentúra Mercer už šiesty raz za sebou vyhodnotila ako najlepšie mesto na život na svete. Bratislava, vzdialená len šesťdesiat kilometrov po toku Dunaja, má rovnaké geografické podmienky, ale v rebríčku je o osemdesiat priečok nižšie.
Čo je na Viedni také výnimočné, čo slovenskému hlavnému mestu chýba?
Pri príchode vlakom je rozdiel do očí bijúci. Moderná čistá stanica s dokonalým informačným systémom. Žiadni opití bezdomovci a do nosa udierajúce pachy. Výborná nadväzujúca mestská doprava, ktorú má návštevník zahrnutú v cene spiatočného lístka. Okolo električiek množstvo cyklociest pod korunami stromov.
Najlepšie porovnať, čím je život vo Viedni taký unikátny, asi môžu Bratislavčania, ktorí sa tam presťahovali za prácou. Cudzincov z rôznych krajín tu každý rok pribúda, pretože mnohé svetové inštitúcie a centrály veľkých nadnárodných spoločností si za svoje sídlo vyberajú práve Viedeň. Ústredí pre strednú a východnú Európu je na jej území už vyše tristo. Viedeň je najrýchlejšie rastúcim mestom z krajín hovoriacich po nemecky, každý rok v nej pribudne 25-tisíc ľudí.
Woodstock klasiky
„Na atmosfére Viedne si vážim fakt, že ľudia sú k sebe veľmi priateľskí – často sa usmievajú. Úsmev je síce zadarmo, ale býva podmienený dobrým životným pocitom,“ zamyslela sa riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová, ktorá sa síce označuje za BratisLover a Vienna Visitor, ale už dva roky pracuje vo väčšom z Twin City. „Mám rada viedenské letné festivaly na radničnom námestí, premietanie filmov na Karlovom námestí, koncerty na uliciach... Napriek tomu, že Viedeň je dnes možno hlavným mestom európskej kultúry, v porovnaní s inými metropolami je finančne dostupná v službách, cenách za ubytovanie, dopravu. Tá je oveľa lacnejšia ako napríklad v Londýne či Paríži. Sieť podzemnej dráhy v kombinácii s pozemnou dopravou je veľmi rýchla a efektívna.“
Kultúrny duch mesta oceňujú všetci, čo zažili premietanie operných árií naživo na veľkoplošné plátno pred budovou opery či letné záznamy z koncertov, opier a baletných predstavení na obrovskej obrazovke pred viedenskou radnicou. A kto chce vidieť Viedenských filharmonikov zadarmo, stačí mu začiatkom leta prísť do schönbrunnských záhrad, kde sa za dobrého počasia ich koncert mení na „Woodstock klasickej hudby“ so stotisíc návštevníkmi.
Horúca linka na sprejerov aj výtlky
„Viedeň je veľmi čistá. Pracovníci komunálnych služieb na jeseň čistia od lístia dokonca aj niektoré lesné cesty v lesoparkoch,“ hovorí Slávka Vančová, dobrovoľníčka z Rakúsko-slovenského spolku vo Viedni.